
Ak dieťa absolvuje dvoje prijímačky, môže sa stať, že ho prijmú na obe školy. Zákonný zástupca musí písomne oznámiť, pre ktorú školu sa rozhodol, do 25. mája. FOTO - ARCHÍV
v samy, preto sa zhodujú aj na tom, že nebude jednoduché zabezpečiť rovnakú náročnosť testov na oboch termínoch.
„U nás sa robia prijímačky z dejepisu a nie je jednoduché vymyslieť testy tak, aby sa otázky neopakovali, boli rovnako náročné a zároveň, aby v nich boli podstatné veci,“ hovorí riaditeľka Súkromnej sociálnej akadémie v Bratislave Žofia Mačugová. „Ale treba to skúsiť.“ Na tejto škole sa zisťujú schopnosti uchádzačov aj vlastným testom „kultúrneho rozhľadu“. „Možno sa o našu školu bude zaujímať tento rok viac dobrých žiakov,“ myslí si Ž. Mačugová. „V Bratislave sa totiž hlásila väčšina na gymnáziá a keď ich neprijali, zostali im len školy, o ktoré bol slabý záujem, lebo my sme si naplnili stav už v prvom kole.“
„Pre školu je to väčšia záťaž. Ale prioritou by mal byť žiak, preto túto zmenu vnímame pozitívne. Takto majú deti väčšiu šancu dostať sa na školu podľa svojho výberu,“ hovorí riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Martine Marián Najšel. „Ale myslím, že kvalita žiakov, ktorí sa k nám hlásia, zostane rovnaká, pretože podľa mňa sa priority v populácii zásadne nezmenili.“
„Je to trošku narýchlo, ale keďže sme vyhlášku pripomienkovali, neprekvapila nás. Naopak: potešilo nás, že niektoré pripomienky boli aj akceptované,“ hovorí riaditeľka Strednej priemyslenej školy odevnej v Trenčíne Mária Vilková. „Vítame to, že zákonný zástupca musí oznámiť už v máji, pre ktorú školu sa rozhodol, takže keď budeme plánovať nový školský rok, bude nám jasný presný stav žiakov. Nevieme však odhadnúť, či k nám príde na prijímačky viac žiakov.“
Niektorí riaditelia kritizovali aj fakt, že keď budú zverejnené kritériá na prijatie bez prijímacích skúšok, mnohí žiaci budú kalkulovať a vyberú si školu, na ktorú prijímačky robiť nemusia. MONA GÁLIKOVÁ