
Britský premiér Tony Blair na včerajšej tlačovej besede: „Inšpektorov netreba súriť!“ FOTO - REUTERS
stránok vyhlásenia o zbraniach hromadného ničenia je nepravdivé. Počká však, kým zbrojní inšpektori OSN dokončia v Iraku svoju prácu. Pripomenul, že „nevyhnutným nie je konflikt, ale nevyhnutné je odzbrojenie.“
Blair, najväčší spojenec USA v ich vojne proti terorizmu a úsilí odzbrojiť Irak nátlakom, sa stal terčom silnej domácej kritiky. Väčšina poslancov jeho vládnucej Labouristickej strany a britská verejnosť zhodne nesúhlasia s vojenským zásahom proti Iraku, kým ho neschváli Bezpečnostná rada OSN. Väčšina Britov si myslí, že iracký prezident Saddám Husajn nepredstavuje dostatočne veľkú hrozbu, aby mohla ospravedlniť rozpútanie vojny.
Inšpektori však budú potrebovať čas a nie je vhodné dávať im časové ultimáta, povedal Blair, narážajúc na 27. január, deň odovzdania prvej správy inšpektorov, o ktorom sa hovorí ako o možnom začiatku konfliktu. Až od začiatku januára pracujú v plnom počte a s plným vybavením. Budú potrebovať aspoň rok, aby mohli podať hodnovernú správu o tom, či Irak porušuje rezolúcie Rady bezpečnosti OSN alebo nie.
Aj americké jednotky rozmiestnené v oblasti Perzského zálivu zrejme potrebujú časovú rezervu. Koncom februára či začiatkom marca nebudú pripravené v plnej šírke na vojenský zásah pre komplikácie spojené s logistikou mohutných bojových síl, napísal denník USA Today. Do Kuvajtu preto dorazili britské brigády špecializované na logistiku, presun a zásobovanie pozemných síl.
Ďalším faktorom, ktorý má podľa denníka vplyv na oneskorenie časového plánu, je postoj Turecka. Ankara zatiaľ nesúhlasila s americkou žiadosťou poskytnúť svoje územie pre asi 80-tisíc amerických vojakov. Americkí experti však už predbežne začali s inšpekciami tureckých základní.
(čtk,reuters,tasr)