BRATISLAVA – Na Slovensku pôsobia viaceré zahraničné advokátske kancelárie nelegálne pod označením poradenská firma. „Myslím si, že právne služby nevykonávajú v súlade so zákonom,“ povedal známy advokát Ernest Valko.
Pripravuje sa však zákon, ktorý by mal zahraničným právnikom vyjsť v ústrety. Jeho prijatie si vyžaduje aj náš vstup do Európskej únie.
Zahraničné kancelárie u nás pôsobili aj pri rôznych privatizačných procesoch a veľkých štátnych zákazkách. „Pod rúškom poradenstva robia všetky právne služby,“ hovorí predseda Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai. Pripúšťa, že potom, ako tu budú pôsobiť legálne, sa môžu všeobecne zvýšiť ceny za právnu pomoc.
„Tie ceny môžu ísť hore len vtedy, ak budú mať klientelu,“ tvrdí Detvai. Sťažuje sa, že verejnosť stále považuje zahraničné kancelárie za kvalitnejšie ako domáce. „Neuvedomujú si, že zahraničné kancelárie poskytujú právnu pomoc prostredníctvom našich advokátov,“ povedal.
Služby zahraničných advokátov sú pritom podstatne drahšie ako našich. Ich hodinová sadzba sa začína podľa Detvaia pri sume 300 euro. „Boli by ste prekvapení, aké obrovské sumy boli vyplatené pre zahraničné kancelárie aj na ministerstvách v procese privatizácie,“ upozornil.
Valko považuje legálny nástup zahraničných advokátov za nevyhnutný. Pre slovenských právnikov to bude ďalšia konkurencia, ale „budú sa musieť presadiť“. Valko pripustil, že hore pôjdu aj ceny právnej pomoci. „Práve to bude súčasťou konkurenčného boja.“
Advokát, ktorý chcel zostať v anonymite, tvrdí, že slovenskí advokáti najímaní zahraničnými advokátskymi kanceláriami sa stávajú zamestnancami, hoci povolanie advokáta má byť nezávislé. „Preto s tým nesúhlasím,“ hovorí a tvrdí, že štatúty niektorých amerických advokátskych komôr napríklad vylučujú, aby právne poradenstvo poskytoval cudzí štátny štátny príslušník.
Zahraniční advokáti budú po prijatí zákona pôsobiť za rovnakých podmienok ako naši. Aj oni budú musieť urobiť advokátske skúšky na Slovensku, ak budú chcieť poskytovať pomoc v oblasti slovenského práva. Pri existencii súčasného jazykového zákona ich budú musieť robiť v slovenčine. Ak budú poskytovať pomoc v rámci medzinárodného alebo svojho domovského práva, skúšky nebudú musieť robiť.
Podľa pripravovaného zákona pri začatí činnosti budú musieť zložiť poplatok, ktorý bude zárukou ochrany našich klientov pre prípad, že by chybou zahraničného advokáta utrpeli stratu. „Nebezpečie je v tom, že by nebolo možné vymáhať škodu od cudzieho advokáta, ktorý prišiel z druhého konca sveta a spôsobil by tu škodu,“ vysvetľuje Detvai.
Podobne sú klienti chránení, aj keď ich zastupujú slovenskí právnici. Tí ručia za škodu spôsobenú pri výkone povolania celým svojím majetkom.
Preto sú u nás advokáti zo zákona poistení minimálne do výšky 3 milióny korún.
Pripravovaný návrh zákona uvažuje o reciprocite. Krajiny, ktorých advokáti budú pôsobiť u nás, by rovnakú možnosť mali ponúknuť slovenským právnikom.
Autor: ROMAN PATAJIGOR STUPŇAN