
K najväčším favoritom mužskej dvojhry na Australian Open v Melbourne patrí domáci Lleyton Hewitt, aktuálna svetová jednotka.
FOTO - REUTERS
ne Parku a treťou januárový termín Open, ktorý si Austrálčania tvrdo nedajú vziať.
Roku 1976, ešte v časoch trávy a drevených rakiet, šokoval svet nenasadený Mark Edmondson, ktorý vyhral Australian Open a netušil, že bude nadlho posledným domácim majstrom. Trofej sa mu po finále vyšmykla z rúk a rozbila na kúsky, čo bolo asi predzvesťou, že ju bude ťažké ulapiť na celé dekády. Nedokázal to Cash ani Rafter, márne sa o to pokúša Hewitt. Nie je ľahké byť doma prorokom. Hewittovi sa tradične nedarí - prehral doma vo finále DC, prehral dvakrát v Hopmanovom pohári a v Melbourne sa ešte nedostal ďalej než do 4. kola. Jeho mama Cherilyn Hewittová ho volá Dr. Jekyll a Mr. Hyde, lebo kým mimo dvorca je tichý až hanblivý a s dôvernosťami sa zveruje len priateľke Kim Clijstersovej, na dvorci je vášnivý dravec plný emócií, ambícií a inštinktu zdrapiť korisť. Nemá žiadny smrtonosný úder, tak ako vyhráva? Krajan Arthur priznal: „Keby som to vedel, bol by som v Top Ten, ale ten bastard neprezradí, ako vyhráva. Azda mačacou pružnosťou, výbušnosťou, čítaním hry a perfektnou koordináciou na returne!“
Austrália vlani priviezla zlato zo zimných OH, jej futbalisti pôsobia v najdrahších európskych kluboch, a to nie sú jej športy. Tenis takým je a vonku získali hráči Davisov pohár, titul vo Wimbledone i na US Open, vyšplhali sa na post jednotky, len doma nie a nie vyhrať. Teraz sa Lleyton tešil v plnom zdraví na žreb. Prisúdil mu v 1. kole súpera z kvalifikácie. Je ním starý švédsky figliar Larsson, kedysi svetová desiatka a trojnásobný štvrťfinalista US Open na betóne. Nuž a keby ho rozbehnutého Hewitt aj zvládol, v 3. kole zrejme striehne Kuerten „nikdy tak dobre pripravený ako teraz“.
Včera mali možnosť byť „Aussie“ hrdí už pred turnajom. Margaret Courtová, rodená Smithová, prvá austrálska wimbledonská šampiónka, držiteľka Grand Slamu a 11 titulov z majstrovstiev Austrálie, bola svedkom, ako slávnostne pomenovali dvorec číslo 1 (tretí po Rod Lavera Arena a Vodafone Arena) po nej - Margaret Court Arena. Tak ako Laver, velikán tenisu, si zaslúžila túto poctu za prínos pre tenis (24 grandslamových titulov v dvojhre!). „Som vzrušená a neobyčajne dojatá,“ povedala včera 60-ročná reverendka, matka štyroch detí, ktorá sa vrátila na Wimbledon aj po materstve a nikdy tam nebola nasadená nižšie než dvojka.
Všetky médiá rozoberali hrozbu presúvať Australian Open na neskorší termín a nikde sa neobjavila podpora za zmenu. Austrálčania majú svoj turnaj radi cez letné školské prázdniny. Už raz ho posunuli z decembra na január, lebo najlepší okolo Vianoc nechodili. A potom v januári 1987 prišli všetci a priviezli rekordný počet turistov a divákov. Turnaj sleduje v areáli za dva týždne vyše pol milióna ľudí, obsluhuje ho vyše 3000 dobrovoľníkov, nekoliduje so žiadnym podujatím. Vlani priniesol štátu Victoria zisk 189 miliónov dolárov a je jedno, či sa koná vjanuári, alebo vo februári, lebo horúco je aj tak. Únavu komentoval Mark Edmondson svojsky: „Hráči sa sťažujú na dlhú sezónu, ale po nej veselo hrávajú exhibície za veľké peniaze. Keby sa aj odpočinok predĺžil, zasa by len hrali viac exhibícií, aby viac zarobili.“
„Neberte nám január,“ tvrdí riaditeľ turnaja Paul McNamee, „a ak chcete veľké presuny, pozrite sa komplexne na celý kalendár a zatnite aj do Wimbledonu. Nemyslím si, že by sa čosi zmenilo pred rokom 2007.“ ANDREJ BUČKO