
Hliadkujúci ruskí vojaci sú pre obyvateľov čečenskej metropoly Groznyj každodenným zážitkom.
FOTO - TASR/AP
Pred týždňom súd ruskej federácie zbavil trestnej zodpovednosti vraha - plukovníka Jurija Budanova. Mladú Čečenku vraj zabil vo „chvíľkovej pomätenosti“. Ruskí vojaci dostali signál, že sa dá beztrestne znásilňovať a vraždiť civilistov, Čečeni zase, že sa na federálnu justíciu nemôžu spoliehať. Na svete je ďalší dôkaz o morálnom rozpade ruskej armády.
Minulý týždeň ruskými médiami prebehla správa o masových dezerciách vojakov základnej vojenskej služby. Posledná sa udiala pred týždňom, keď 24 vojakov opustilo kasárne a žiadalo o vypočutie pred kanceláriou organizácie Vojenské matky, ktorá bojuje proti šikanovaniu v armáde. Vojaci sa sťažujú na týranie zo strany veliacich dôstojníkov, ktorí vraj často prepadajú alkoholu. Minister obrany Sergej Ivanov ich označil za „opitých chuligánov“.
V ruskej armáde roky prežíval poriadok, kde strážcami disciplíny v kasárňach boli „mazáci“, starší vojaci základnej vojenskej služby, kým profesionálni dôstojníci odchádzali na noc domov k svojim rodinám. Šikana sa stala trpeným produktom systému. Ten sa rozpadá. Dokazuje to fakt, že dezertujú „mazáci“, ktorí majú pár týždňov do civilu, píše vojenský analytik Pavel Felgenhauer pre denník Moscow Times. Ruskí generáli, zvyknutí na pocit zvrchovanosti, boli po 11. septembri pobúrení obratom Putinovej zahraničnej politiky smerom na západ. Museli prehltnúť aj americké vojenské základne na bývalom sovietskom teritóriu a rozšírenie NATO o tri baltické republiky. Za to dostali zvýšenie platov, ktoré sa po odpadnutí štátnych odmien ukázalo ako iluzórne.
Vláda argumentuje, že na ďalšie investície do armády nemá. „Vojenskí hodnostári, ktorí dokážu čeliť realite a plánovať ruskú armádu ako skromnú zreformovanú inštitúciu v pozadí, so zmenšeným rozpočtom, sú v mizivej menšine,“ píše Pavel Felgenhauer. Ani pre Putina nebude ľahké zmeniť chod mašinérie, ktorá od pádu sovietskeho režimu beží na zotrvačnosť.
Vnútorný rozklad armády je najkrikľavejší práve v Čečensku. „Ruská armáda je dnes nezávislou politickou silou, tak ako si ju pamätáme z najtemnejších čias našej histórie,“ povedala pre agentúru AP Svetlana Gannuškinová, šéfka organizácie Občianska pomoc, ktorá pomáha čečenským utečencom. Za vyčíňanie Budanova a za slabosť sudcu teraz zaplatí životom iný ruský vojak či čečenský policajt pri najbližšom atentáte čečenských extrémistov.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ
Prípad Budanov
Jurij Budanov, plukovník ruskej armády, 26. marca 2000 znásilnil a zavraždil 18-ročnú Chedu Kungaevovú. V posledný deň roku 2002 súd vyniesol rozsudok. Budanova uznal za „dočasne nepríčetného“ a zbavil ho trestnej zodpovednosti. Sudca neprihliadol k prvému odbornému posudku, ktorý potvrdil, že Budanov si bol vedomý svojho činu a vzal do úvahy posudok inštitútu, známeho za sovietskej éry zneužívaním psychiatrie na politické ciele. Neprihliadol k dôkazom, že Kungaevová bola znásilnená. Obvinenia Budanova, že Kungaevová bola ostreľovačkou, sa nepotvrdili. Za vraždu by Budanovovi hrozilo 12 až 20 rokov. Bude umiestnený v psychiatrickej liečebni. (zo)