
Pozornosť Ameriky na seba v týchto dňoch upútal guvernér amerického štátu Illinois George Ryan, ktorý krátko pred odchodom z funkcie zrušil 167 rozsudkov smrti. FOTO - REUTERS
George Ryan, odchádzajúci guvernér amerického štátu Illinois, šokoval Ameriku. Jediným podpisom zrušil trest smrti pre 167 odsúdených! Namiesto popravy dožijú život za väzenskými múrmi. Trest smrti im guvernér zmenil en bloc na doživotie. Špecialisti a historici zhodne konštatujú: čin nemá v histórii Spojených štátov obdobu.
Guvernérov krok má však dve stránky mince. Kým jedna časť Ameriky rozhodnutie hodnotí ako odvážne, ba až revolučné, druhá je nadmieru šokovaná. Šťastní sú príbuzní väzňov, ktorým sa okamžite zmenil osud. Nešťastní sú príbuzní obetí. Guvernér vysvetľuje svoj krok „nalomeným justičným systémom,“ v ktorom sa už vraj ani on sám nedokázal orientovať…
Ryan sústredil na seba pozornosť ešte v piatok. Vtedy prepustil na slobodu štyroch väzňov, čakajúcich niekoľko rokov na popravu. Prepustil ich potom, ako sa v troch prípadoch dokázalo, že ich k priznaniu k vraždám donútili vyšetrovatelia a policajti. Traja zo štyroch sú už medzi rodinami. Lenže, v sobotu sa guvernér odhodlal k oveľa vážnejšiemu kroku: zmenil trest smrti všetkým väzňom odsúdeným na najvyšší trest vo svojom štáte. Jeho rozhodnutie okamžite vytlačilo z vysielania televízie a rozhlasu pripravovanú vojnu s Irakom a napätú krízu okolo Severnej Kórey.
Okamžitú paľbu kritiky spustili oba tábory: tak odporcovia, ako aj prívrženci trestu smrti. Odporcovia najvyššieho trestu sa cítia byť vo svojej filozofii oveľa viac posmelení. Prívrženci požadujú, aby sa guvernérov krok nejakým spôsobom zmenil. Lenže guvernér sa opiera o ústavu. V súčasnosti má z päťdesiatich amerických štátov 39 trest smrti. Najviac sa popravuje v Texase, domovskom štáte súčasného prezidenta Georgea Busha, kde sa pácha najviac vrážd. Práve na príklade tohto štátu odporcovia trestu smrti ilustrujú, že popravy nepôsobia preventívne, nemajú odstrašujúci účinok na budúcich a potenciálnych vrahov. Navyše v poslednom čase, keď sa na základe testu DNA v mnohých prípadoch dokázala nevina odsúdených, nepanuje istota, či všetci, ktorí boli dosiaľ popravení, boli skutočne vrahmi. Otázky sú aj okolo počtov popravených: v elektrickom kresle či pod smrtiacou injekciou umiera oveľa viac černochov, či hispáncov, než belochov…, atď.
Podľa odporcov trestu smrti by sa Amerika mala postupne prežitého rozsudku vzdať, tak ako Európa. Je však otázne, či krok guvernéra Illinois nevyvolá práve opačné tendencie. Tým, že George Ryan zmenil najťažšie tresty všetkým väzňom en bloc, vytvoril možno nový precedens.
Dick Devine, prokurátor illinoiského okrsku Cook, kde väčšina odsúdencov na smrť sedela, vyhlásil: „O osude väzňov mal rozhodnúť súd a nie muž, ktorý je profesiou lekár a politikom sa stal na základe obchodu. Áno, možno súhlasiť s guvernérovými slovami, že náš justičný systém je narušený. Zaslúžil sa o to aj guvernér.“
Guvernérov krok, aj keď ako odvážny, spochybňuje pozadie. Vychádza najavo, že guvernér si chcel v obave pred hroziacim korupčným škandálom, do ktorého je zapletený, takto vylepšiť vlastný politický imidž. Dokázateľne vraj dosadil na vplyvné a dobre platené miesta priateľov, aby sa oddnes, keď prestáva byť guvernérom, mohol spoľahnúť na ich protislužby…
Čudné je aj jeho písomné ospravedlnenie príbuzným obetí. Väzni sa vraj budú mať horšie, ako keby ich popravili. „Budú v celách s rozmermi jeden a pol metra krát tri metre. V lete tam budú mať 35-stupňovú horúčavu, v zime hlboko pod bodom mrazu. Je to strašná existencia, horšia než smrť…“