rozhodnutie nové. Na základe neho ich má do zálivu vycestovať ďalších 25-tisíc. USA by tak mohli mať v krátkom čase v oblasti k dispozícii takmer 150-tisíc vojakov, čo by im podľa vyjadrení americkej tlače umožňovalo zaútočiť na Irak do polovice februára.
Príkaz na presun dostalo podľa nemenovaných vojenských zdrojov asi 7000-tisíc vojakov námornej pechoty zo základne v Severnej Karolíne, ako aj približne rovnaký počet zo základne vo Virgínii. Okrem nich by mali do zálivu priletieť aj neviditeľné lietadlá F-117 Nighthawk a stíhačky určené na narušovanie radarových signálov. Rozhodnutím ministra obrany by sa mal viac ako zdvojnásobiť celkový počet amerických vojakov v Perzskom zálive. Teraz ich je tam približne 60-tisíc.
Stanica BBC pripomína, že Rumsfeldovým rozhodnutím sa presun amerických jednotiek do krízovej oblasti dostal do novej fázy. Rôznorodosť vojenskej techniky, ktorá sa v rozkaze spomína, by pritom mala dať americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi široké možnosti, ako prípadný útok uskutočniť. Podľa vojenských zdrojov je presun rýchlejší a prepracovanejší ako v roku 1991, keď viedli USA so spojencami vojnu za oslobodenie Kuvajtu.
Východiskovú pozíciu na prípadný útok spojencov by mala vylepšiť aj britská lietadlová loď Ark Royal, ktorá z britského prístavu Portsmouth vyplávala v sobotu. V najbližších dňoch by ju mali nasledovať aj ďalšie plavidlá. Podľa agentúry Reuters formuje Londýn najväčšie zoskupenie námorných síl od vojny o Falklandské ostrovy, ktorú viedli Briti pred dvadsiatimi rokmi.
Rozhodnutie o vojne však stále nepadlo, pretože sa čaká na záverečnú správu zbrojných inšpektorov OSN, ktorá by mala byť predložená Bezpečnostnej rade tento mesiac. Podľa vývoja počas uplynulého víkendu by v nich nemala chýbať ani zmienka o vyjadreniach irackých vedcov, ktorí pracovali na zbrojných programoch. Podľa informácií hovorcu inšpektorského tímu by ich totiž mali experti pozývať na rozhovory už počas tohto týždňa. (mm, čtk)