Hoci nad Washingtonom počuť vojnové bubny, na bagdadskej burze je čulý ruch. Investori nakupujú, burzový index vzrástol o tretinu. Súvisí to s prijatím zbrojných inšpektorov OSN, preto „ľudia kupujú a predávajú. Je tu optimizmus a cítiť pohyb“, povedal vedúci jedného z oddelení burzy Taha Abdul Salam.
Aj napriek vojnovým chmáram mnohí Iračania veria na svetlejšiu budúcnosť svojej ropnej krajiny. Mnohé z priemyselných a bankových spoločností zvýšili mzdy, a preto „je prirodzené, že ceny stúpajú“, hovorí Abdul Salam. „Myslím, že trh porastie viac ako priemerným tempom,“ dodal Salam.
Táto burza vyzerá ako ktorákoľvek iná - len si treba odmyslieť vysvietené obrazovky počítačov, prepracovanú infraštruktúru alebo obrovské zobchodované objemy. Ako podobné začínajúce arabské burzy má aj táto svoje „fluktuačné pásmo“. V ňom sa môžu ceny vychýliť iba o päť percent smerom nahor alebo nadol od predošlého dňa. Veľa z investorov nosí tradičné oblečenie a na ceny sa pozerá cez ďalekohľad. Prečo? Treba dovidieť na bielu lepenku s načmáranými akciami, ktorá koluje medzi obchodníkmi. „Tento rok ju nahradia monitormi,“ poznamenáva Abdul.
Názvy irackých kótovaných spoločností pripomínajú minulosť - ako Sumerská komerčná banka, Ištarin hotel alebo Babylonská banka. Táto krajina je však hrdá na tisícročnú históriu starovekej Mezopotámie. Sinan al-Samarrai práve kúpil stomiliónový balík akcií v troch kolách. „Mám rád iracké spoločnosti, ako je Iraqi Dates. Jej akcie sú podhodnotené. To ostro kontrastuje s hodnotou mnohých amerických spoločností. Počuli sme napríklad o spoločnostiach ako WorldCom a Enron. Ich zisky boli nereálne. Najlepšou krajinou na investovanie v regióne je Irak,“ uzatvára.
Denný obrat burzy 250 až 400 miliónov dinárov je v porovnaní s niekoľkými miliardami dolárov na svetových burzách nepatrný. Oficiálny výmenný kurz je dvetisíc dinárov za dolár a obchodovať na burze smú len Iračania. Ako však hovorí obchodník Jassem Saleh, „po hrozbách Američanov ceny namiesto poklesu vzrástli. A to je spôsob našej odpovede“, dodáva muž so 750 dolármi vo vrecku. Hoci pre nás to nie je veľa, v Iraku to po dvanástich rokoch sankcií OSN predstavuje slušný majetok. (jog, reuters)