Rím 10. januára (TASR) - Najväčšmi strážené tajomstvo Vatikánu v súčasnosti nemá nič spoločné so sexuálnymi škandálmi. Týka sa lásky a prírody, kupletov a veršov.
Pápež Ján Pavol II. bol pred nástupom na svätopeterský stolec v roku 1978 plodným básnikom. Po štvrťstoročí, keď ho plne zamestnávala funkcia hlavy katolíckej cirkvi, sa údajne vrátil k svojej vášni.
Štrnásťstránková básnická skladba s pracovným názvom Rímsky triptych - Meditácie Jána Pavla II. je už šesť mesiacov zahalená rúškom tajomstva. Pápež ju údajne napísal v tichu panujúcom na brehu jazera pri jeho letnej rímskej rezidencii a o jej existencii vedeli len niekoľkí jeho poradcovia a poľskí priatelia.
Vatikán len minulý mesiac potvrdil správu poľských médií o pápežovom návrate k poézii. Báseň by mali vydať v Poľsku na budúci mesiac a jej zverejnenie je netrpezlivo očakávané.
Podľa poradcov oboznámených s básnickou skladbou ju pápež najprv vlastnoručne napísal a potom ju nadiktoval poľskej mníške pôsobiacej v pápežskej domácnosti.
Prvá časť triptychu nesie názov Prúd. Je to óda na prírodu a vzťah človeka k stvoreniu a stvoriteľovi. V druhej časti básne sa Ján Pavol II. preniesol do Sixtínskej kaplnky, kde ho 16. októbra 1978 zvolili za pápeža a kde po jeho smrti stanovia jeho nástupcu. Túto časť básne inšpirovali Michelangelove nádherné fresky s motívmi stvorenia a posledného súdu. Záverečná časť je meditáciou nad príbehom Abraháma, ktorého uctievajú všetky tri svetové monoteistické náboženstvá - kresťanstvo, islam i judaizmus.
Vek, zdravotné ťažkosti a tieň blížiacej sa smrti pápežovi zjavne dodali čerstvú inšpiráciu, o ktorú ho pred rokmi podľa vlastných slov obrala ťarcha úradu. Báseň vytlačia v pápežovom rodnom Krakove a neskôr ju preložia do ďalších jazykov.