Alternatívy riešenia konfliktov v podnikovej praxi

Konflikty sú súčasťou všetkých medziľudských vzťahov, nevynímajúc organizačné prostredie. Pri stratégiách zvládania konfliktov sa môžeme stretnúť s tzv. tradičnými prístupmi

– riešenie konfliktu autoritou (od priameho vedúceho až po súdnu procedúru), využitie násilia (použitie moci, vlastnej prevahy, konfrontácie a pod.) alebo manipulácia (zastrašovanie, neoficiálne komunikačné kanály atď.). Za alternatívne je považované riešenie, kde strany zúčastnené v spore kontrolujú celý proces, na riešení participujú dobrovoľne a sami rozhodujú o výsledku. V koncepciách alternatívneho riešenia konfliktov dochádza k vzácnej zhode v základnej téze, ktorá hovorí: „nie je rozhodujúci samotný výskyt konfliktov a ich frekvencia, pre úspešnú podnikovú prax je rozhodujúce, akým spôsobom sa konflikty riešia“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rámci firmy je pri aplikácii alternatívnych metód potom nevyhnutné:
- zodpovedať otázku čo považujeme za konflikt,
- zakotviť normu otvorene o konfliktoch hovoriť (nie však verejne preberať konflikty),
zvoliť efektívnu stratégiu riešenia konfliktov v manažérskych aktivitách.

Cieľom je stav výhra-výhra
V manažérskom prostredí trend alternatívneho prístupu ku konfliktom pokrývajú predovšetkým metodiky kognitívnych a humanistických koncepcií. V tomto príspevku budeme venovať pozornosť predovšetkým prvému z uvedených dvoch. Kognitívne orientované tréningové, poradenské a aplikačné postupy sú vyústením vývoja výcvikových programov pre manažérov druhej polovice dvadsiateho storočia. Kontinuita vývoja je zreteľná. Začiatok tréningových programov možno situovať do obdobia uplatňovania T- skupín zameraných na interpersonálne zručnosti. Neskôr vznikla potreba trénovať manažérov aj oblasti osobnostného rastu a zážitkového interpersonálneho učenia a vzťahov. Tak vznikli encountrové skupiny. Podobnú funkciu plnili aj skupiny tréningu senzitivity. Reakciou na zvyšovanie sociálnej citlivosti, empatie a zamerania na vzťahy bol následne veľmi populárny prúd tréningu asertivity. Ako je všeobecne známe v týchto programoch sa jedná o uplatňovanie vlastných nárokov, potrieb a záujmov. Asertivita, napriek jej nesporne ozdravujúcemu potenciálu v medziľudských vzťahoch, sa primárne zameriava na trénovaného a jeho záujmy. Alternatívne riešenie konfliktov (ARK) je hnutie, ktoré priamo na tieto programy nadväzuje a orientuje sa na všetky strany sporu. Za ideálny sa považuje stav, keď zručnosti konštruktívne riešiť spor majú osvojené všetci účastníci konfliktu. Základným ideologickým rámcom je snaha dosiahnuť stav výhra – výhra.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden problém môže výrazne narušiť vzťahy
ARK vychádza z premisy, že väčšina konfliktov má fázový priebeh. Znamená to, že intenzita konfliktu stúpa v čase. Ako vidíme na obrázku č. 1 konflikty sa rozvíjajú v šiestich fázach. Sústredím sa však iba na centrálne štyri – nezhodu, polarizáciu, separáciu/izoláciu a deštrukciu. Nezhoda je situácia odlišného názoru, protichodných záujmov, nesúhlasných hodnôt. Konflikt je už zreteľný, ale zúčastnené strany ešte stále spolu viac-menej efektívne komunikujú. V druhej jadrovej fáze konfliktu dochádza k vzďaľovaniu záujmov strán, do problému sa vťahujú iné témy, problémy, prípadne ľudia, argumentácia smeruje k cieľu poraziť druhú stranu. Komunikácia je komplikovaná a málo funkčná. Charakteristikou separácie/izolácie je vyhýbanie sa istým témam, odmietanie kontaktu a komunikácie alebo ich prerušenie. Jeden problém, niekedy dokonca jedna téma ovplyvňuje celý vzťah a môže byť zdrojom jeho dlhodobého narušenia. V deštrukcii dokážeme byť veľmi tvoriví. Spektrum správania je bohaté – od jemnej kultivovanej irónie až po manipulatívne triky, hlboko ohrozujúce adresáta našej agresie. Doterajšie poznatky naznačujú, že veľká väčšina konfliktov prechádza týmito fázami. Niekedy trvajú mesiace, inokedy len niekoľko minút. Sú však v konfliktoch preukázateľne prítomné. Takto chápaný konflikt determinuje použitie špecifickej metodiky ARK.

SkryťVypnúť reklamu


O postupe rozhoduje hĺbka a charakter konfliktu
V ARK možno rozlíšiť tri úrovne postupov (determinované mierou rozvoja konfliktu alebo v závislosti od charakteru konfliktu). Hovoríme potom o vyjednávaní, facilitácii a mediácii. Vo fáze nezhody, rozporu je možné uplatniť techniky efektívneho vyjednávania. Pokiaľ sa konflikt nerieši a napätie narastá dôjde k polarizácii. Potom je výhodné ak sa využije nezávislá tretia strana vo forme facilitácie. V prípade, že sa konflikt rozvinie do väčšej intenzity a komunikácia prestáva byť funkčnou je nevyhnutné prejsť k sprostredkovaniu (mediácia). V deštruktívnej situácii je nevyhnutné strany najprv oddeliť a posunúť späť do nižšej fázy konfliktu (ako ilustruje obr. č. 2).

Autor: VLADIMÍR LABÁTH, ARK, prvá mediačná spoločnosť, s.r.o.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 733
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 326
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 426
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 329
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 037
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 910
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 629
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu