Hovoria, že pripravovaná novela vracia zamestnancov do 19. storočia, pretože dáva veľké práva zamestnávateľom a zamestnancom ich berie. Minister Kaník oponuje, že zákonník je prospešný pre zamestnávanie ľudí.
Ministerstvo chce urobiť v zákonníku z dielne exministra Petra Magvašiho (SDĽ) skoro 180 zmien. Odborári so 79 zmenami nesúhlasia, ostatné sú ochotní prijať. Tvrdia, že novela ruší nárok zamestnancov na odstupné, minimálne mzdové nároky, nárok na dodatkovú dovolenku, zvýhodnenie zamestnancov pri účasti na pohreboch a mnohé ďalšie výhody.
Odbory sa obávajú aj posilnenia zamestnaneckých rád v podnikoch. „My sa nebránime, aby zamestnanecké rady existovali. Mali by však mať kompetencie ako odbory,“ tvrdí predseda odborového zväzu KOVO Emil Machyna. „Kým zamestnanecké rady majú možnosť s vedením podnikov rokovať a spolurozhodovať, odbory majú možnosť len rokovať, niekedy ani to nie.“
Problémy môžu podľa Machynu spôsobovať aj ustanovenia zákonníka o ochrane zdravia pri práci. Zákonník podľa neho ruší aj zásadu navrhovania pracovného času, ktorý bude môcť byť rozvrhnutý aj na sobotu a nedeľu a ľudia stratia nárok na príplatky. „Ruší sa napríklad nárok na osemhodinový oddych po pracovnej ceste končiacej sa po 24. hodine. Krátenie dovolenky za absenciu bude možné bez prerokovania so zástupcom zamestnancov, čo môže byť zneužité,“ vypočítava Machyna.
Ministerstvo vydalo vyhlásenie, že „cieľom novely, je vytvorenie priaznivých podmienok na rast zamestnanosti na Slovensku“. Kaník pred odborármi argumentoval, že novelu odporúčajú i medzinárodné organizácie.
Odborári poukázali na časté obchádzanie súčasného Zákonníka práce zamestnávateľmi. Kaník sa pýtal, prečo teda s novelou nesúhlasia. Odborári mu hovorili, že vôbec nepozná problémy v podnikoch, inak by sa k zákonníku staval inak.
„Novela dáva zamestnancom väčší priestor vo vzájomných vzťahoch so zamestnávateľmi a slobodu vo výbere spôsobu pracovného úväzku,“ píše sa v stanovisku ministerstva. Postoje odborov nie sú podľa stanoviska opodstatnené. Ministerstvo novelu považuje za realistickú alternatíva k súčasnému zákonníku, ktorý množstvom zákazov obmedzoval možnosti občanov zamestnávať sa a zvyšovať svoju životnú úroveň. (rf)