
Oveľa praktickejšie ako kočík sú rôzne sedačky. Pre vývoj dieťaťa nie sú nebezpečné, trpí len chrbát matky. Do obchodov, podchodov, múzeí ale aj na hory sa však s nimi dostanete skôr, ako s kočíkom. FOTO SME – LUBOŠ PILC
Dnešné mamičky už nemusia celú materskú dovolenku presedieť doma. Aj na Slovensku už máme materské centrá. Zatiaľ ich je 24, fungujú v dočasných priestoroch, sú otvorené prinajlepšom dvakrát týždenne, prinajhoršom raz do mesiaca. Prvé centrum otvorené denne desať hodín je popradské Bambino. Denne je tu 20 až 60 detí. Bambino ponúka kurzy angličtiny pre mamy aj pre deti, kurzy remesiel pre deti a kurzy šitia pre mamy. Deti sa učia spievať a hrať v speváckom a dramatickom krúžku. Kurzy vedú aj navštevujú ženy na materskej aj po materskej. Deti sa zatiaľ hrajú. V Bambine funguje aj opatrovateľská služba – ak si mama potrebuje niečo vybaviť, nakúpiť, alebo ísť k lekárovi. „Deti si zvyknú na kolektív, pripravia sa na škôlku. Nechodia tam už s plačom ako kedysi, “ hovorí Radka Slavkovská.
Tkajú aj koberce
V materskom centre sa môžu ženy len tak porozprávať, vypočuť si odborné prednášky – záujem je najmä o tie o dojčení, detských masážach, populárne sú jazykové a počítačové kurzy. Kým v ostatných materských centrách mamy – zakladateľky pracujú zatiaľ najmä ako dobrovoľníčky, popradské Bambino začalo zamestnávať ženy po materskej aj zdravotne postihnutých. Vedú kurzy, upratujú a dohliadajú na deti ako opatrovateľky. Jedna z mám si priamo v centre zriadila malé kaderníctvo. „Teraz sme kúpili krosná, zavolali sme babky zo Ždiaru, aby nás naučili tkať koberce,“ hovorí Radka Slavkovská. Samotnej Radke sa materská skončila pred troma rokmi, predtým pracovala ako návrhárka, teraz vedie v Bambine kurz šitia. „Manžel chodí za prácou do zahraničia, ak dcéra ochorie, zostávam s ňou doma len ja. Ťažko ma takto niekto zamestná,“ hovorí.
Prídu aj otcovia
Materské centrá už teraz nájdete po celom Slovensku, najväčší problém majú s priestormi. Najmä v Bratislave by starostovia videli vo svojich budovách radšej niečo lukratívnejšie. Najčastejšie teda materské centrá prichýlia na farách. „Úrady nás najskôr odmietali, nechápali, čo chceme. Tak sú videné matky na materskej – odsúdené ku sporáku a k deťom,“ hovorí jedna zo zakladateliek bratislavského materského centra Hojdana Beata Mesíková. „Štát na nič podobné nemyslí. Matky sú frustrované, všade sa stretávajú s bariérami, nemôžu sa vzdelávať – dostanete sa na bežný jazykový kurz s kočíkom? Máte kde nechať dieťa? V materskom centre si žena aj na materskej ďalej rozširuje obzor, nezostáva na úrovni mechanického vykonávania domácich prác,“ hovorí Beata.
Centrá však nie sú len pre mamy. Občas prídu aj otcovia a vraj sú nadšení. „Za každou z nás stojí manžel, sú to naši technici, opravári, starajú sa o počítače. Bez nich a starých rodičov by sme to nezvládli, stojí nás to veľa vybavovačiek na úradoch a všade sa s deťmi ísť nedá,“ hovorí Beata.
Výchovné rady od Bambina
* Nerozmaznávajte ma, viem veľmi dobre, že nemusím dostať všetko, čo pýtam. Iba vás skúšam.
* Nebojte sa byť rázni. Mám to radšej, umožňuje mi to vedieť, na čom som.
* Nepoužívajte voči mne silu. To ma učí, že všetko sa dá dosiahnuť iba silou.
* Neprotirečte si. To ma mätie a nutí vyhýbať sa.
* Nedajte sa nachytať na moje provokácie, ktoré hovorím, len aby som vás nahneval.
* Nedávajte sľuby, možno ich nebudete môcť slpniť a to podkopáva moju dôveru.
* Nesnažte sa, aby som cítil, že moje chyby sú hriechy. Musím sa učiť robiť chyby bez pocitu, že nie som dobrý.
* Nerobte za mňa veci, ktoré sám neurobím. Potom sa cítim ako dieťa a môžem vás aj ďalej zapriahať do svojich služieb.
* Nepripuste, aby sa venovalo veľa pozornosti mojim zlým zvykom. To ma povzbudí v nich pokračovať.
* Nenapomínajte ma pred ľuďmi. Lepšie zareagujem, ak mi to poviete potichu v súkromí.
* Nesnažte sa diskutovať o mojom správaní počas konfliktu. Vtedy nepočúvam. Hovorte o tom, ale neskôr.
* Experimentujem. Z toho sa učím, tak to, prosím, znášajte.
* Neochraňujte ma pred dôsledkami. Potrebujem ich poznať zo skúsenosti.
* Nevenujte veľa pozornosti mojim drobným ochoreniam. Môžem si zvyknúť tešiť sa z choroby, ak sa mi vtedy venuje pozornosť.
* Neodstrkujte ma, keď kladiem poctivé otázky. Budem hľadať informácie inde.
* Nebojte sa, ak so mnou trávite iba málo času. Ráta sa, ako ho spolu strávime.
* Nechcem, aby moje obavy vzbudili vašu starosť. Budem sa obávať viac. Ukážte mi prejav odvahy.
* Niekedy sa zabúda na pochvalu, na pokarhanie sa nezabúda.