1. – V krajinách Európskej menovej únie zaviedli euro.
– V Maďarsku začal platiť zákon o zahraničných Maďaroch.
2. – Do Afganistanu prišiel predvoj medzinárodných síl (ISAF).
3. – Argentína vyhlásila platobnú neschopnosť.
5. – Malé lietadlo Cessna, pilotované 15-ročným Charlesom Bishopom, narazilo na Floride do banky na výraz podpory bin Ládinovi.
29. – Americký prezident Bush vo svojom prvom posolstve o stave únie vyhlásil, že vojna proti terorizmu sa ešte len začína, a označil Irak a KĽDR za „os zla“.
FEBRUÁR
12. – Na Medzinárodnom tribunále pre zločiny v bývalej Juhoslávii v Haagu sa začal proces s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom.
28. – V Bruseli sa zišiel na prvom zasadnutí Európsky konvent.
MAREC
14. – Predstavitelia Juhoslávie, Srbska, Čiernej Hory a EÚ v Belehrade podpísali dohodu o vytvorení štátu Srbsko a Čierna Hora.
29. – Začala sa rozsiahla izraelská vojenská operácia Obranný štít. Jásira Arafata izolovali v Ramalláhu (do 28. apríla). Operácia trvala do 21. apríla.
30. – Veľká Británia trúchlila, zomrela kráľovná matka. Dožila sa 101 rokov.
APRÍL
1. – V Holandsku vstúpil do platnosti zákon o eutanázii.
11. – Atentát na židovskú synagógu v Džerbe v Tunisku. 21 mŕtvych, k útoku sa prihlásila al-Káida.
12. – Venezuelský prezident Hugo Chávez pod tlakom armádnych špičiek a podnikateľov a po krvavých pouličných zrážkach abdikoval a internovali ho. K moci sa vrátil 14. apríla.
MÁJ
14. – Ministri zahraničia NATO a Ruska sa zhodli na vytvorení Rady NATO-Rusko.
15. – Holandské voľby vyhrali kresťanskí demokrati, populistická strana Pima Fortunaya, zavraždeného 6. mája, skončila na druhom mieste.
20. – Východný Timor oficiálne vyhlásil nezávislosť.
24. – George Bush a Vladimir Putin podpísali v Moskve zmluvu o najradikálnejšom znížení stavu strategických jadrových zbraní – zo 6000 na 1700 až 2200 hlavíc na každej strane.
JÚN
3. – Viac než milión Londýnčanov sledovalo v uliciach priamy prenos koncertu z Buckinghamského paláca k 50. výročiu nástupu britskej kráľovnej Alžbe- ty II. na trón.
9. – V prvom i druhom (16. júna) kole francúzskych parlamentných volieb vyhrala pravica podporujúca prezidenta Chiraca, Jean-Pierre Raffarin poverený zostavením novej vlády.
14. – Rusko formálne odstúpilo od Zmluvy o znížení stavu jadrových zbraní (START 2).
15. – USA začali na Aljaške stavbu podzemných raketových síl.
25. – Španielsky Senát schválil zákon zakazujúci stranu Henri Batasuna, politické krídlo ETA.
JÚL
10. – V juhoafrickom Durbane sa skončilo zasadanie Africkej únie, ktorá nahradila Organizáciu africkej jednoty.
11. – Vypukol španielsko-marocký územný spor o ostrovček Perejil pri pobreží Maroka, skončil sa 20. júla kompromisnou dohodou.
14. – Počas vojenskej prehliadky na Champs Elysées bol zmarený atentát na francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca.
AUGUST
3. – Turecký parlament schválil balík reforiem - zrušenie trestu smrti a uznanie práv pre kurdskú menšinu. Turecko tak splnilo väčšinu podmienok EÚ.
19. – Čečenskí povstalci zostrelili raketou neďaleko čečenskej metropoly Groznyj ruský dopravný vrtuľník. Zahynulo 116 vojakov.
SEPTEMBER
9. – Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel oznámil demisiu vlády a nové voľby.
16. – Irak súhlasil s bezpodmienečným návratom zbrojných inšpektorov OSN z misie UNMOVIC do krajiny.
OKTÓBER
1. – Zástupcovia OSN a Iraku sa dohodli na detailoch novej misie medzinárodných zbrojných inšpektorov v Iraku.
2. – V oblasti Washingtonu do 22. októbra zabili ostreľovači desať osôb a troch ľudí zranili. Dvoch podozrivých zatkli 24. októbra.
6. – Teroristický útok na francúzsky ropný tanker Liburg pri jemenskom pobreží, jeden mŕtvy, atentát pripisovaný teroristickej sieti al-Káida.
11. – Nobelovu cenu za mier dostal bývalý americký prezident Jimmy Carter.
12. – Na indonézskom ostrove Bali zahynulo pri najhoršom teroristickom útoku po 11. septembri 187 ľudí. K atentátu sa prihlásila teroristická sieť al-Káida.
17. – KĽDR sa priznala, že pokračuje v tajnom programe vývoja jadrových zbraní.
19. – Írski voliči v opakovanom referende podporili Zmluvu z Nice, EÚ sa otvorila cesta k rozšíreniu.
23. – Skupina ozbrojených Čečenov vnikla do moskovského divadla a zajala niekoľko stoviek osôb, 26. októbra jednotky ministerstva vnútra rukojemníkov oslobodili, pri akcii takmer všetci povstalci zahynuli, zomrelo najmenej 129 rukojemníkov.
NOVEMBER
8. – BR OSN prijala rezolúciu č. 1441 k Iraku, ktorá varovala Bagdad pred „vážnymi následkami“, pokiaľ nesplní nové, tvrdšie podmienky odzbrojovacích inšpekcií OSN. Irak rezolúciu prijal.
– V Pekingu sa začal 16. zjazd KS Číny, zmena stanov umožnila členstvo v strane súkromným podnikateľom, za generálneho tajomníka ÚV KS Číny zvolený Chu Ťin-tchao.
11. – Summit EÚ-Rusko, dosiahnutá zhoda v riešení otázky ciest kaliningradských Rusov cez Litvu do zvyšku Ruska.
18. – Predsunutá skupina zbrojných inšpektorov OSN z komisie UNMOVIC a odborníci MAAE pricestovali do Iraku, inšpekcie začaté 27. novembra.
19. – Havarovaný tanker Prestige s nákladom 70-tisíc ton ropy sa asi 250 kilometrov od galicijských brehov rozlomil na dve časti.
21. – 22. – V Prahe summit NATO, pozvánku dostalo Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
28. – Dva protiizraelské atentáty v kenskej Mombase si vyžiadali 16 mŕtvych, útoky pripisované teroristickej sieti al-Káida.
DECEMBER
2. – Vo Venezuele sa začal generálny štrajk na protest proti „diktátorskej“ ľavicovej vláde prezidenta Huga Cháveza.
7. – Irak odovzdal inšpektorom OSN správu o svojich chemických, biologických a jadrových zbraniach, požadovanú rezolúciou BR OSN.
8. – Opakované prezidentské voľby v Srbsku vyhlásené opäť za neplatné pre malú účasť voličov.
13. – Desať kandidátov na vstup do Európskej únie dostalo v Kodani pozvánku na vstup. (čtk, r)