
Provizórne oosvetlenie v Arafatovej pracovni v Ramalláhu. Po atentátoch ho obkľúčili izraelské vojská. FOTO – TASR/EPA
Tento scenár sa začal napĺňať od Veľkej noci, keď palestínski atentátnici pri dvoch útokoch zabili 45 ľudí. Vláda premiéra Ariela Šarona vtedy prvý raz úplne obsadila väčšinu veľkých palestínskych miest. Počas operácie Obranný štít ich za mesiac prečesala, Jásira Arafata obkľúčili v Ramalláhu.
Americký prezident George Bush vo svojom júnovom prejave odpísal palestínske vedenie, ktoré sa podľa neho „skompromitovalo terorizmom“. Palestínsky štát Amerika podporí len vtedy, keď si zvolí nové vedenie. Od týchto myšlienok sa odvíja aj mierový plán, podľa ktorého by mal byť po palestínskych voľbách vyhlásený dočasný palestínsky štát. Zapojili sa do neho aj arabské štáty historickým vyhlásením, že sú pripravené uznať Izrael. Po tejto ceste sa však ešte nedalo kráčať.
Ďalšie atentáty viedli v auguste už k mesiace trvajúcej vojenskej okupácii palestínskych miest. Odvtedy sa armáda stiahla iba z Betlehema, neobsadené ostalo Jericho a pásmo Gazy. Aj do Betlehema sa armáda v decembri po ďalšom atentáte vrátila. Izrael tvrdí, že jeho vojaci zlikvidovali alebo zatkli vedenie všetkých teroristických buniek a vážne narušili ich infraštruktúru. Teroristi však udierali znovu a znovu, v priemere dva až trikrát za mesiac.
V novembri Šaron vypísal na január predčasné voľby, ktoré budú podľa všetkého znamenať rozpad vlády národnej jednoty. Šaron má šance vyhrať, jeho ľavicový rival Amram Micna za ním v prieskumoch zaostáva.
Zmeny sa dajú čakať aj na palestínskej politickej scéne, ktorá už nestojí za Arafatom ako jeden muž. To, či aj v tomto roku prevážia bezpečnostné obavy a politické riešenia sa budú ďalej odkladať, závisí od oboch volieb, ale aj od medzinárodnej situácie.
STALO SA
2. marec: samovražedný palestínsky útočník odpálil na tele bombu v ortodoxnej židovskej štvrti Jeruzalema, 12 obetí
9. marec: výbuch v kaviarni Moment v Jeruzaleme, 11 mŕtvych
27. marec: najkrvavejší atentát celej intifády – 29 mŕtvych v hoteli v Netanji
31. marec: reštaurácia v Haife, 16 mŕtvych
7. máj: mestečko Rišon Lecion pri Tel Avive, 17 mŕtvych
5. jún: križovatka pri Megide na severe Izraela, 17 mŕtvych (z toho 13 vojakov)
18. jún: autobus v južnom Jeruzaleme, 20 mŕtvych
31. júl: nálož odpálená mobilným telefónom v reštaurácii Hebrejskej univerzity, 7 mŕtvych
21. október: autobus pri meste Pardes Hanna na severe Izraela, 16 mŕtvych
15. november: výbuch v Hebrone, 12 mŕtvych
21. november: autobus vo štvrti Kirjat Menachem v Jeruzaleme, 12 mŕtvych