
FOTO - Archív
Burzové štatistiky o striedaní dobrých a zlých rokov na akciových trhoch po vlaňajšku pokrivkávajú. Ich prívrženci čakali, že rok 2002 bude pozitívny, pretože tak tomu bolo za posledné dvojstoročie vždy, keď boli dva roky po sebe nepriaznivé - tak ako 2000 a 2001. História sa neopakovala.
Ukázalo sa, že účtovné podvody v Enrone boli len prvou kvapkou. Dôveru investorov naštrbovali odhalenia ďalších a ďalších manipulácií s firemnými číslami. Oživenie najväčšej svetovej ekonomiky - USA, aj svetovej, sa oddialilo. Kto chce vlastniť akcie, pritom musí veriť budúcej výkonnosti ekonomiky a tomu, že firma, na ktorej podnikaní sa podieľa, ho neklame. Nechce tiež žiť v strachu, že o majetok príde po vypuknutí vojny.
Nálady z Wall Street sa naďalej prelievali cez Atlantický aj Tichý oceán a burzy sa vracali niekoľko rokov dozadu. Tie v Japonsku o dvadsať, v USA a Európe o päť. Počas celého roka boli ako na hojdačke. Na jeseň najsledovanejší svetový index Dow Jones Industrial strácal oproti maximu zo začiatku roka 2000 tretinu hodnoty.
Ukázalo sa, že „novoekonomická“ bublina z konca druhého tisícročia bola príliš veľká, podniky preceňovali svoje sily, a svetový útlm a všetky ďalšie prekážky zabraňovali zotaveniu trhov. Oživenie má v rukách Amerika. Newyorská burza sa už v posledných mesiacoch minulého roka relatívne stabilizovala.
(bro)
Čo trápilo ekonomiku a trhy?
Vladimír Vaňo, investičný analytik Slovenskej sporiteľne:
USA
* obavy z dvojitej recesie a účinnosti zlacnenia peňazí,
* obavy z negatívneho vplyvu poklesu akciových trhov a vojny na spotrebiteľov,
* vysoký deficit bežného účtu a zaostávajúci prílev kapitálu na jeho financovanie v dôsledku sklamania z tohtoročných výnosov.
Európa
* problém s infláciou,
* závislosť od vývozu, a teda oživenia celosvetovej ekonomiky,
* obavy z vážneho spomalenia najväčších ekonomík eurozóny,
* silné euro, s ktorým sa nemusia vývozcovia s pomalším rastom produktivity vedieť vyrovnať.
Japonsko
* vysoké bremená zlých úverov, ktoré obmedzujú priestor pre nové úvery a investície,
* napriek nízkym úrokom sa neposkytujú úvery, lebo banky uprednostňujú vládne dlhopisy,
* silná závislosť od exportného priemyslu.