2. Zahraničným fyzickým osobám začalo Slovensko vracať daň z pridanej hodnoty.
21. Koruna zareagovala oslabením o 25 halierov na rozhodnutie Republikového výboru SDĽ odvolať z postu ministerku financií Brigitu Schmögnerovú. Jedným z dôvodov bola aj kampaň proti podávaniu majetkových priznaní.
28. Brigita Schmögnerová podala demisiu. O deň neskôr odovzdal prezident vymenovací dekrét novému ministrovi Františkovi Hajnovičovi.
31. Národná rada nesúhlasila s uskutočnením referenda o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu.
február
1. Minister financií Hajnovič podpísal zmluvu s viceprezidentom Allianzu Klausom Junkerom o predaji 67 percent Slovenskej poisťovne za 144,9 milióna eur.
4. BMG Invest zavrel pobočky. Na dverách viseli oznamy, že BMG a Horizont odkúpil zahraničný investor.
5. Premiér Mikuláš Dzurinda odmietol zodpovednosť vlády za situáciu v BMG a Horizonte. O tri dni neskôr vyhlásil, že občania nemôžu od štátu čakať odškodnenie za vklady, ktoré v nebankových firmách stratili.
13. Inauguračným letom medzi Bratislavou a Košicami sa začala prevádzka pravidelnej linky medzi oboma mestami spoločnosťou SkyEurope Airlines.
20. Vláda definitívne rozhodla, že spôsob privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu nezmení a predá sa 49 percent akcií podniku
24. AGW oznámila, že od 25. februára prestáva prijímať vklady a vyplácať výnosy, úroky a istiny. V ten istý deň BDV družstvo Františka Mojžiša zatvorilo svoje pobočky.
25. Svetová banka schválila úver pre Slovensko 23,5 milióna dolárov určený na podporu budovania moderného systému sociálneho zabezpečenia.
28. Jedinú ponuku na kúpu Slovenského plynárenského priemyslu podalo konzorcium troch firiem - Gaz de France, Gazprom aRuhrgas.
28. Na základe medzinárodného zatykača zadržala chorvátska polícia dvojicu konateľov Horizontu - Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.
marec
4. Krajský súd v Bratislave vyhlásil konkurz na Dopravnú poisťovňu. Návrh podalo predstavenstvo poisťovne, pretože firma nedokázala uhrádzať svoje záväzky.
8. Privatizačná komisia na predaj Slovenského plynárenského priemyslu odporučila vláde prijať ponuku trojčlenného medzinárodného konzorcia. Ich cena bola 130 miliárd korún.
11. Nebanková firma Sporoinvest prestala vyplácať istinu a výnosy z vkladov.
13. SDĽ chcela vetovať predaj akcií SPP strategickému investorovi.
14. Vláda definitívne schválila predaj 49 percent akcií SPP. Za hlasovalo 17 z 18 členov vlády.
20. Národná rada SR schválila novelu Zákonníka práce, ktorá zasiahla do trvania nadčasov a stretla sa s odporom podnikateľov.
26. Františka Mojžiša, majiteľa banskobystrického Drukosu, obvinili vyšetrovatelia z trestného činu podvodu.
apríl
4. Horizont Slovakia predal BMG Invest americkej firme Cavlier Sales za jednu korunu a spornú pohľadávku voči Slovenským telekomunikáciám.
24. Privatizačná komisia pre Stredoslovenskú energetiku odporučila vláde, aby podnik predala francúzskej spoločnosti Electricité de France.
30. Ministerstvo financií zrušilo tender na dodávku systému štátnej pokladnice. Neskôr sa rozhodla pokračovať vo výbere neverejnou súťažou.
máj
13. Investičná a rozvojová banka sa po privatizácii maďarskou OTP Bank premenovala na OTP Banka Slovensko.
21. Vláda nesúhlasila s podpisom Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia. Ten sa stal konfliktnou témou medzi ľavicovými a pravicovými členmi vlády.
22. Vláda schválila predaj 49 percent akcií Západoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetiky.
23. Národná banka Slovenska slávnostne otvorila svoju novú centrálnu budovu v Bratislave. Výstavba mrakodrapu stála 4,9 miliardy korún.
24. Košický krajský súd vyhlásil konkurz na Horizont Slovakia. Záväzky Horizontu vyčíslil na 1,34 miliardy korún.
jún
3. Asociácia poskytovateľov internetu podala podnet na Protimonopolný úrad SR a Telekomunikačný úrad na prešetrenie konania Slovenských telekomunikácií vo veci spustenia prevádzky širokopásmového prístupu na internet. O dva týždne protimonopolný úrad prikázal telekomunikáciám zdržať sa poskytovania týchto služieb.
7. Hlavný vyjednávač Európskej komisie pre Slovensko Dirk Meganck ocenil zlepšujúce sa podnikateľské prostredie na Slovensku.
10. Fond národného majetku odporučil vláde predať 16-percentný balík akcií VSŽ firme USS.
14. Začala sa kauza ľahkých vlakov. Brat premiéra Miroslav Dzurinda, šéf divízie koľajových vozidiel Železničnej spoločnosti, oznámil, že chce podať žiadosť na preverenie konania Najvyššieho kontrolného úradu, ministra dopravy a jeho vedúceho úradu. Dôvodom malo byť zasahovanie do tendra na dodávku 35 ľahkých motorových vlakov. Minister dopravy Jozef Macejko svoju prípadnú zodpovednosť odmietol.
17. Premiér Mikuláš Dzurinda sa rozhodol odvolať ministra Macejka. O týždeň vymenoval prezident nového ministra dopravy - Ivana Mikloša.
28. Vo veku 54 rokov zomrel exminister dopravy z Mečiarovej vlády a neskorší majiteľ VSŽ Košice Alexander Rezeš.
júl
1. Ceny cestovného vo všetkých IC a EC vlakoch Železničnej spoločnosti stúpli o sedem percent.
2. Vláda a nemecká spoločnosť RWE Plus podpísali kúpnu zmluvu, ktorou sa spečatil predaj 49 percent Východoslovenskej energetiky.
11. Valné zhromaždenie Slovenského plynárenského priemyslu obsadilo orgány spoločnosti ľuďmi z investorského konzorcia. Predsedom predstavenstva sa stal zástupca Ruhrgasu Ulrich Schöler.
19. Na predaji 50-percentného podielu v spoločnosti Mac TV, ktorá vlastní licenciu na prevádzkovanie televízie TV Joj, sa dohodol súčasný majoritný vlastník spoločnosť Česká produkční invest (ČPI) zo skupiny MEF Holding so slovenskou spoločnosťou Grafobal Group.
22. Allianz definitívne získal sprivatizovaný 66,8-percentný podiel v Slovenskej poisťovni.
august
1. Vláda vyhlásila tender na privatizáciu Slovenských elektrární.
5. Porada ekonomických ministrov odporučila vláde predať hotel Forum priamym predajom vopred určenému záujemcovi. Predaj sa do dnešných dní neuskutočnil.
6. IBM Slovensko podala podnet na antikorupčnú jednotku Úradu vlády v súvislosti s rozhodnutím ministra financií nepozvať ich do neverejnej súťaže na dodávku štátnej pokladnice.
9. UPC Slovensko si prevzala rozhodnutie Protimonopolného úradu o povinnosti zaplatiť pokutu 50 miliónov korún za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.
12. O privatizáciu Slovenských elektrární prejavilo predbežný záujem desať firiem.
14. Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský vetoval vo vláde návrh na zmenu dohody medzi Ruskom a Slovenskom o oddlžení. Podľa ministra riešenie dlhu „zrýchlenými“ hotovostnými deblokáciami nie je výhodné.
14. Medzinárodný menový fond vyjadril obavy z rozširujúceho sa schodku na bežnom účte platobnej bilancie Slovenska a upozornil na riziká nesplnenia štátneho rozpočtu.
19. Slovenská konsolidačná, ktorá spravuje nesplácané úvery bývalých štátnych bánk, odmietla ponuky troch bánk na odkúpenie majority v Poštovej banke.
19. Fond národného majetku schválil predaj 91,6 percenta akcií Istrochemu za 202 miliónov korún firme Istrodeza, ktorá je súčasťou českého Agrofertu.
21. Vláda rozhodla o zvýšení minimálnej mzdy od októbra na 5570 korún zo 4920 korún.
21. Slovensko sa dohodlo s Ruskom, že v roku 2002 zníži svoj dlh o ďalších 460 miliónov dolárov prostredníctvom hotovostných deblokácií. Slovensko by malo z tejto sumy získať 30 percent. Za sprostredkovateľa vybrala vláda neznámu firmu FID Group.
21. Vláda rozhodla o prevzatí záruky za úvery pre Železnice Slovenskej republiky vo výške 1,5 miliardy korún.
22. Slovenská konsolidačná odmietla vytvoriť spoločný podnik s Deutsche Bank a Gutmann Praha, na ktorý mala previesť pohľadávky v nominálnej hodnote 54 miliárd korún.
23. Bilancia škôd za letné povodne - 1,6 miliardy korún.
september
2. Gas de France a Ruhrgas presadili svojich zástupcov do predstavenstva spoločnosti Nafta Gbely.
4. Vláda schválila pomoc Slovenským lodeniciam Komárno prostredníctvom navýšenia základného imania spoločnosti z jedného na 80 miliónov korún Fondom národného majetku.
5. Premiéri Slovenska, Česka a Poľska sa spolu vyslovili za pokračovanie spolupráce v rámci združenia V 4 aj po vstupe jeho členov do Európskej únie.
5. Minister dopravy Ivan Mikloš neschválil tender na dodávku 35 ľahkých vlakov pre železnice.
13. Spoločnosť Profinet v stanovenom termíne nezaplatila za licenciu na prevádzkovanie mobilných služieb v sieťach GSM a UMTS. O dva dni neskôr o licenciu prišla.
14. V Bratislave vyvrcholil deviaty summit predsedov vlády krajín CEFTA.
18. Na základe prevodov majetkových podielov sa skupina Drukos dostala pod kontrolu holandskej spoločnosti Telean International.
október
3. Minister financií František Hajnovič a generálny riaditeľ Hewlett Packard Slovensko Peter Weber podpísali zmluvu na dodávku informačného systému pre štátnu pokladnicu. Do štrnástich mesiacov sa projekt za 1,28 miliardy korún zrealizoval.
10. Správa Európskej komisie posunula Slovensko k dverám Európskej únie, ocenila pokrok, ale upozornila aj na problémy a potrebu urýchlenia reforiem.
10. Ratingová agentúra Moody‘s posunula ratingový výhľad Slovenska zo stabilného na pozitívny.
17. Podnikateľské skupiny J&T, Penta a Istrokapitál presadili svoj vplyv na valnom zhromaždení VSŽ a obsadili posty v orgánoch spoločnosti.
21. Polícia zadržala podnikateľa Jozefa Majského pri pokuse vycestovať zo Slovenska. Zadržanie prebehlo v súvislosti s kauzou okolo krachu nebankových subjektov.
24. Slovensku sa tesne pred začiatkom bruselského summitu Európskej únie podarilo uzavrieť komplikovanú kapitolu hospodárska súťaž.
29. Minister financií predstavil návrh nových sadzieb DPH.
29. Predstavitelia zamestnávateľov, odborov a vlády nedospeli k zhode v rokovaniach o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003.
30. vláda schválila rad opatrení medzi ktorými bolo zvyšovanie regulovaných cien, zvyšovanie spotrebných daní, zdraženie cestovného. Účinnosť nadobudnú začiatkom roka 2003.
30. Senát Najvyššieho súdu zamietol mimoriadne odvolanie v kauze „Duckého zmenky. Slovenskému plynárenskému priemyslu z toho vyplynula povinnosť zaplatiť ostravskej Union Banke 350 miliónov českých korún. Senát potvrdil rozhodnutie súdu z novembra 2001.
31. Agentúra FITCH Ratings zvýšila rating Slovenska z BBB- na BB+.
november
4. Vláda schválila svoje programové vyhlásenie na nasledujúce štyri roky. Obsahuje napríklad dôchodkovú reformu, reformu zdravotníctva, ambíciu znižovať mieru prerozdeľovania.
12. Agentúra Moody‘s zvýšila rating Slovenska a ďalších siedmich kandidátskych krajín. Slovensku pridelila známku A3.
13. Vláda schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2003. Schodok má dosiahnuť 56,8 miliardy korún, čo je 4,91 percenta HDP.
14. Parlament schválil zákony zvyšujúce spotrebnú daň na tabak abenzín.
15. Minister financií Ivan Mikloš vymenoval exministerku privatizácie Máriu Machovú na post šéfky Daňového riaditeľstva SR.
23. Maďarská spoločnosť MOL a slovenské Slovintegr a Slovbena podpísali zmluvu, ktorou sa zvýšil podiel MOL-u v Slovnafte na 67 percent.
december
4. V Bratislave sa zišlo približne 300 poľnohospodárov, ktorí protestovali proti podmienkam, za ktorých Európska únia prijme Slovensko.
11. Parlament schválil štátny rozpočet na rok 2003. Súčasťou prijatých zákonov bolo zníženie podpory štátu stavebným sporiteľom a bonifikácie hypotekárnych úverov.
13. Slovensko dostalo spolu s ďalšími deviatimi krajinami pozvánku do Európskej únie.
18. Vláda schválila vklad troch lietadiel do spoločnosti Slovenské aerolínie, čím sa stali ich väčšinovým vlastníkom.
19. Standard & Poor‘s zvýšila rating Slovenska z BBB- na BBB+ s pozitívnym výhľadom. (sita, jj)