
Jednou zo skrachovaných megakorporácií bol americký WorldCom. FOTO - TASR/AP
mi ekonomikami, sa prehnala ničiaca vlna úpadku. Japonsku sa tretí rok nepodarilo dostať z recesie. Firmy vo svete prepúšťajú, ak už neskrachovali. Suché zhrnutie faktov minulého roka predstihlo aj tie najhoršie apokalyptické vízie.
Problémy Spojených štátov síce trvajú už od roku 2000, vlani sa však prehĺbili a získali ozrutné rozmery. Američania sa snažili oživiť upadajúce hospodárstvo napumpovaním peňazí do ekonomiky stálym znižovaním úrokových sadzieb. Snahu centrálnej banky nastaviť v krajine opäť hospodársky rozmach však zabrzdila séria korporačných megakrachov.
Po úpadku technologických firiem, ktoré mali vlani svoj boom už dávno za sebou, naplno doľahli na Spojené štáty dôsledky 11. septembra 2001. Letecké spoločnosti začali minulý rok krachovať jedna po druhej. Tie, ktoré sa zachránili, museli prepustiť státisíce ľudí. Americký spotrebiteľský dopyt, ktorý býval motorom ekonomického rastu, sa zastavil.
Ťažkú ranu zasadili americkej ekonomike účtovné škandály najväčších korporácií. Najvyspelejšie hospodárstvo sveta je totiž založené na súkromnom vlastníctve, ktorého základom je kapitálový trh. Vlani sa ukázalo, že burzové správy viacerých korporácií boli zmanipulované. Po tejto diagnóze skrachovali firmy ako Enron, WorldCom či MobilCom a investori prestali načas burze veriť.
Najväčšia európska ekonomika - Nemecko - tiež nebude na minulý rok spomínať v najlepšom. Nemcom sa nielenže nepodarilo vyriešiť problémy pribúdajúce už od znovuzjednotenia, no politika socialistov a predvolebný boj poslali hospodárstvo ešte nižšie. Rozpočtový deficit najľudnatejšej ekonomiky starého kontinentu vlani pravidelne neplnil ani maastrichtské kritériá, ktoré sa vyžadujú od každej eurokrajiny.
Ak sa správy zo Severnej Ameriky a západnej Európy zdajú ako zlé, vlaňajšie udalosti v Južnej Amerike možno s úspechom označiť za hrozivé. Začiatkom minulého roka sa zrútila ekonomika Argentíny a vláda vyhlásila bankrot. Zo dňa na deň sa znehodnotila národná mena a ľudia už ráno nemali za čo nakupovať, aby uživili svoje deti. Rabovanie obchodov s potravinami prepuklo do veľkých občianskych nepokojov.
Argentínska kríza však mala dominový efekt. O niekoľko týždňov postihla Uruguaj, o pár mesiacov začala mať vážne problémy dokonca Brazília.