Od 11. septembra je to najvýznamnejší nález v boji proti terorizmu, zhodujú sa bezpečnostní analytici. Výzvedné služby odviedli dobrú prácu. Jednotka šla do bytu naisto práve na základe spravodajských informácií. Teroristická bunka sa pravdepodobne pripravovala na chemický útok.
Látku nenašli, len stopy po nej na výrobných nástrojoch v laboratóriu. Britské nemocnice sú od včera, keď informáciu zverejnili, v pohotovosti. Monitorujú, či sa neobjaví niekto s príznakmi otravy. Bezpečnostné zložky pokračujú v pátraní - podľa BBC hľadajú ešte ďalšie tri konkrétne osoby.
Polícia horúčkovito hľadá ďalšie zásobárne otravnej látky. „Je tu vážna obava, že jed premiestnili na neznáme miesto ľudia pripravení zaútočiť,“ povedal denníku Daily Mirror policajt z protiteroristickej jednotky.
Ricín vyrábaný v malom laboratóriu je doteraz najrukolapnejším dôkazom, že teroristi sú pripravení útočiť nielen v Spojených štátoch. Ide o ľudí z al-Káidy? Odpoveď zatiaľ nepoznáme. Isté však je, že v Afganistane v roku 2001 našli v dome, ktorý využívala al-Káida, inštrukcie, ako smrteľný ricín vyrobiť. Podľa BBC sa našiel aj v afganských jaskyniach al-Káidy.
Výber Veľkej Británie ako ďalšieho terča teroristov neprekvapuje - je najpevnejším spojencom Američanov a al-Káida túto krajinu už dávnejšie označila za legitímny cieľ ich útokov. Vylúčiť sa nedá ani útok v kontinentálnej Európe. Dvaja zo zadržaných boli nedávno vo Francúzsku, ďalší v jednej z východoeurópskych krajín, uviedol denník The Times.
Dôvodov obávať sa je dostatok. Vyrobiť ricín nie je problém, stačí mať fazuľu a poznať postup. Je účinný a zabíja v malých množstvách. „Je veľmi nebezpečný, veľmi toxický. Ak by niekto chcel, mohol by z neho vyrobiť veľmi účinnú zbraň,“ povedal pre Reuters Peter Kaiser z Organizácie pre zákaz chemických zbraní.
Polícia predpokladá, že ak by bol použitý, išlo by skôr o menší útok zameraný na konkrétne osoby. Koľko jedu vyrobili v severolondýnskom byte, zatiaľ nie je známe. Vylúčiť sa nedá ani útok na verejnom mieste - v minulosti sa najviac hovorilo, že najväčšie nebezpečenstvo hrozí v londýnskom metre.
Nezanedbateľné sú aj psychologické škody, ktoré by mohol ricínový útok spôsobiť. Stačí si spomenúť na celosvetovú psychózu, ktorá vypukla po odoslaní niekoľkých zásielok antraxu v Spojených štátoch krátko po 11. septembri. Vyšetrovanie týchto útokov dodnes neprinieslo odpoveď.
MAREK CHORVATOVIČ