
Grafitti na nábreží v Ľubľane v roku 1999. FOTO – ARCHÍV
SARAJEVO – Viac ako 88 rokov po atentáte v Sarajeve, ktorým sa začala prvá svetová vojna, vedú obyvatelia metropoly Bosny a Hercegoviny spor okolo pomníka tejto osudnej udalosti. Dnes tam nič nepripomína udalosť z 28. júna 1914, pri ktorej mladý srbský študent Gavrilo Princip usmrtil rakúsko-uhorského následníka trónu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofiu. Ako však uvádza rakúska agentúra APA, doska s neutrálnym textom: „Na tomto mieste zastrelil 28. júna 1914 Gavrilo Princip arcivojvodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofiu“, je už pripravená na inštaláciu. „Preč je doba ideológií, ktoré boli vnucované národom. Každý má dnes sám právo rozhodovať, či bol Princip hrdinom – alebo obyčajným zločincom,“ zdôrazňuje Ramiz Kadič zo sarajevskej mestskej správy.
Pred rozpadom mnohonárodnostnej Juhoslávie začiatkom deväťdesiatych rokov bol Princip, ktorý vo veku 24 rokov zomrel vo väzenskej nemocnici v Terezíne na tuberkulózu, všeobecne uctievaný ako hrdina odporu proti habsburskej nadvláde a bojovník za zjednotenie juhoslovanských národov. Do roku 1992 bola na mieste atentátu pamätná tabuľa, ktorá Principov čin hodnotila ako „výraz odporu národov proti tyranii“.
K atentátu došlo cez „Vidovdan“, teda sviatok, kedy si Srbi pripomínajú svoju osudnú porážku v bitke s Turkami na Kosovom poli v roku 1389. Výstrelu z Principovho revolvera predchádzal bombový útok jeho spolupracovníka Nedelja Čabrinoviča. Obaja patrili k tajnej organizácii Čierna Ruka, ktorú viedli vysokí srbskí dôstojníci. Bosnianski moslimskí historici dnes, rovnako ako ich chorvátski kolegovia, zastávajú názor, že Princip bol manipulovaný belehradskou vládou. „Princip bol podvedeným vrahom, ktorý zabil nielen následníka trónu, ale aj jeho tehotnú ženu,“ vyhlasuje 49-ročný Chorvát Mišo. Dvadsaťosemročná Elja Bavčičová vyhlasuje: „Je neuveriteľné, čo nás v škole učili. Mal to byť hrdina, pritom nebol nič iné ako terorista.“ Pre srbskú časť obyvateľstva zostáva Princip mimoriadnou osobnosťou. „Bol to skutočný obranca slobody a idealista. Privítala by som, keby mu mnohí Srbi boli podobní“, myslí si 28-ročná učiteľka Aleksandra.
Mestská správa v Sarajeve uvažuje, že dá opäť dokopy rôzne časti pôvodného, 14 metrov vysokého pomníka, ktorý bol strhnutý po prvej svetovej vojne a zániku rakúsko-uhorskej monarchie. Mestský úradník Kadič sa bude snažiť získať aj automobil, v ktorom bol zastrelený následník trónu so svojou manželkou. Ten teraz vystavujú vo vojenskom múzeu vo Viedni.
(čtk)