Rád by čítal, ale počíta

Tomas Spurny, český Američan bez dĺžňov a mäkčeňov, zarobil milióny, pretože vie o číslach uvažovať lepšie ako ktokoľvek iný v Čechách či na Slovensku. Spurny bol členom tímu manažérov českej Komerčnej banky, ktorý mal krachujúcu banku zachrániť...

Tomas Spurny, český Američan bez dĺžňov a mäkčeňov, zarobil milióny, pretože vie o číslach uvažovať lepšie ako ktokoľvek iný v Čechách či na Slovensku. Spurny bol členom tímu manažérov českej Komerčnej banky, ktorý mal krachujúcu banku zachrániť a pripraviť na privatizáciu. Podarilo sa, akurát že Komerční banka ako prvá v českej histórii zverejnila odmeny svojich vrcholovým manažérov. Česi sa tak dozvedeli, že sedem vrcholových manažérov si prišlo za dva roky dokopy na 200 miliónov korún.
Rozhovor s Tomásom Spurnym je zaujímavá skúsenosť. Spôsobom reči trochu pripomína bývalého českého premiéra Zemana, ale na rozdiel od politika, žiadna Spurného odpoveď nebola provokujúca či kontroverzná. Každú otázku spracúva ako matematický príklad. A odpoveď je vždy presná, zrozumiteľná a primeraná.
Dnes šéfuje Tomas Spurny slovenskej Všeobecnej úverovej banke, ktorá patrí pod taliansku bankovú skupinu IntesaBci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je možné byť úspešným bankárom aj bez amerického vzdelania?
Samozrejme, že áno. Poznám veľa českých i slovenských špičkových manažérov, ktorí majú klasické vzdelanie v Česku. Všetko je to o talente a schopnosti presadiť sa.
Je 28 miliónov korún primeraná hodnota za dvojročnú prácu?
To ja nemôžem hodnotiť. Každý bankár vám povie, že jeho práca má tú hodnotu. Tie peniaze však nie sú len za prácu. Keď sme začali pracovať, objavili sme v účtoch mnoho vecí, o ktorých sme ani netušili. Málokto vedel, v akých bola banka problémoch. Vôbec nebol jasný výsledok našej práce. V tej chvíli sú odmeny pre manažérov najmä za zodpovednosť, ktorú na seba berú a za riziko, ktoré s tým súvisí.
Neprezradíte svoj súčasný plat?
Môj plat je vecou akcionárov, nie širokého publika.
Predstava o bankároch je taká, že neustále myslia v číslach. Je to pravda?
Samozrejme, bankovníctvo je na číslach založené. Z osemdesiatich percent skutočne uvažujem stále v číslach. Mám v hlave všetky dôležité čísla, čo sa týkajú banky, to je pre moju prácu kľúčové.
Takže celý život len počítate?
Samozrejme, ale musíme rozdeliť profesnú a osobnú rovinu. Ja som vášnivý zberateľ kníh a obrazov. Mám doma obrazy, na ktoré sa dívam preto, aby som na čísla zabudol. Banky o číslach sú a vždy budú a s tým sa dá urobiť veľmi málo.
Viete napríklad z hlavy povedať, aký malo Slovensko hospodársky rast za posledný štvrťrok?
To ma idete skúšať? Áno, viem to.
V týme Komerčnej banky ste boli druhý v poradí. Prišli ste do VÚB, aby ste boli konečne číslo jedna?
Samozrejme, cieľom manažérov je riadiť. Vzhľadom na moje predchádzajúce zamestnania a skúsenosti som mal ambíciu stáť vo vedení banky. Neskrývam, že nerád hrám tretie husle.
Nie je potom VÚB len prostriedkom k tomu, aby ste boli najlepší v celej bankovej skupine IntesaBci, pod ktorú VÚB patrí?
Čokoľvek som v živote robil, som chcel robiť čo najlepšie. Chcem urobiť z VÚB jednu z najúspešnejších bánk v portfóliu IntesaBci. Je to pre mňa výzva a rád si dávam latku vysoko. Je to ako keď leziete na najvyšší kopec. Keď ste tam, rozhliadnete sa okolo seba a vidíte, že už nemáte kam vyššie liezť. Ja som práve na ceste a jeden z vrcholov je byť úspešný v rámci IntesaBci.
Cítite sa byť najlepším bankárom na Slovensku?
Vôbec nie. Neviem, čo to znamená byť najlepší. Predstava, že jeden človek môže sám zmeniť banku, je mylná. Život nikdy neni o jednotlivcoch. Mojou úlohou je v tomto prostredí postavich schopný tím ľudí a viesť ich správnym smerom. Banku tvorí tím ľudí, od pracovníkov pri pokladniach až po vrcholový manažment.
V istej súvislosti ste povedali, že rozhodnutia bankára sú často morálne hnusné, ale jediné správne. Nevadí vám to?
Sú to veľmi ťažké rozhodnutia. Ale dobrý bankár ich musí urobiť, pretože musí hľadieť predovšetkým na konečný výsledok. Nikdy neurobíte to, čo poškodí firmu. A práve za takéto rozhodnutia berie plat.
Prepustiť ľudí je morálne hnusné?
Nechcem povedať áno alebo nie. Pre každého manažéra je najťažšie prepúšťať ľudí a keď sa pozriete na banku, kde som bol predtým, tak začínala so 14 tisíc zamestancami. Keď som odchádzal, mala osemtisíc. Tu na Slovensku je podobná situácia. Banka musí byť predovšetkým produktívna a keď sa pozriete na krajiny Strednej Európy, mnoho organizácii z hľadiska produktivity zaostáva. Manažéri, ktorí tam prichádzajú, majú preto ťažkú úlohu. A to sa často nedá inak, ako urobiť tieto ťažké kroky.
Dá sa stíhať aj niečo iné, ako byť stále v práci?
Je to veľmi ťažké. Přestože jsem náruživý čitateľ mám problémy sa venovať čomukoľvek inému než tomu, čím sa živím. Je to daň, ktorú človek zaplatí.
A vy ju rád zaplatíte?
To záleží na tom, čo je pre vás dôležité. Ja mám to šťastie, že ma moja práca baví a uspokojuje. Niekto robí prácu, čo ho neuspokojuje, a musí to kompenzovať športom alebo iným koníčkom.
Tak čo potom taký bohatý človek robí s toľkými peniazmi?
To je zaujímavá otázka. Začo ja vlastne utrácam? Vyberám si veci, oktorých si myslím, že nemôžu fungovať bez toho, že ich niekto nepodporí. Charita je jedna z vecí, na ktorú utrácam peniaze. Človek podporí niečo, čo si myslí, že by ostalo nepodporené. Okrem toho veľmi rád cestujem a na to vynakladám významnú časť peňazí a voľného času. Inak žijem ako úplne normálny človek. Ľudia sú často prekvapení, že nestíham určité veci, na ktoré si ľudia potrpia.
Ako napríklad drahé autá?
To sú vo svojej podstate veľmi pominuteľné veci.
To sú odpovede ako od svätého. V českých médiach sa o vás píše, že ste arogantný. Je to pravda?
Som známy tým, že hovorím ľuďom to, čo si myslím anerad delám kompromisy. Niektorí ľudia to môžu vidieť ako aroganciu. Často o svojej priamočiarosti premýšľam a mnohokrát si priznám, že existujú efektívnejšie spôsoby komunikácie.Musím sa vyrovnať so zodpovednosťou, ktorú mám a je to proces, ktorý nie je jednoduchý.
Keď má mladí človek plno starších podriadených, asi mu to pomerne nezdravo zvyšuje sebavedomie. Či nie?
Preto, že je niekto starší, nemusíte mať k tomu človeku automaticky úctu. Spoločensky áno, ale profesne sú rozhodujúce schopnosti, nie vek. Môj štýl manažmentu je taký, že veľa ľudí sa s ním nemôže zmieriť, pretože som priamy a dôsledný v tom, že keď niekto robí dobrú prácu, tak ho podporím. Ale niekto nie je schopný dodávať konečné produkty, tak sa to dozvie. Ale mnoho ľudí na to nebolo zvyknutých.
Keď Komerčnú banku kupovala franúczska Sociéte General, jej vedenie sa rozhodovalo, či si v banke nechá vás alebo vášho šéfa Radovana Vávru. Nakoniec si nechali vás, ale špekulovalo sa, že ste Vávru zákerne vyšachoval z hry, keď mal dovolenku, a šli ste tvrdo za svojím cieľom. Je to pravda?
Ja určite za svojím cieľom idem. Ale na články, že som niekomu mazal schody, sa pozerám s úsmevom. Pracoval som preňho a na niektoré veci som mal iné názory, ktoré som presadzoval ďalej a nakoniec sa investor rozhodol. Ja som zostal, pan Vávra odišiel. Po šiestich mesiacoch som odišiel i ja. Takže súčet je nula.

SkryťVypnúť reklamu

kto je to
Tomas Spurny (37) sa narodil v roku 1965 v Prahe a v Čechách aj študoval na Strednej dopravnej škole. V rokoch 1986 až 1991 študoval financie a účtovníctvo na Stern School of Business, ktorá je súčasťou New York University. Titul MBA (Master Business Administration) v odbore financie získal v roku 1994 na Columbia University v New Yorku. V rokoch 1985 až 1989 pracoval v spoločnosti London Star Limited. Absolvoval bankový program pre školenie úverových špecialistov pri Manufacturers Hannover Trust. Venoval sa podpore dílerov a tvorbe modelov v oblasti obchodu s derivátmi pre European American Bank.
V rokoch 1994 až 1999 zastával rôzne pozície v poradenskej firme McKinsey & Company najprv v New Yorku, neskôr v Prahe. V roku 1997 dosiahol pozíciu Senior Engagement Manager. O dva roky neskôr sa stal generálnym riaditeľom a predsedom Predstavenstva CCS Českej spoločnosti pre platobné karty v Prahe.
V máji 2000 ho Dozorná rada Komerčnej banky zvolila za člena predstavenstva tejto spoločnosti. Bol zodpovedný najmä za oblasť financií a riadenie rizík. Vo februári tohto roku prišiel pôsobiť na Slovensko. Dozorná rada Všeobecnej úverovej banky ho vymenovala za nového generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva banky.

SkryťVypnúť reklamu

Sedmička Komerčnej banky:
Ich legálny zárobok za dva roky dosiahol desiatky miliónov korún. Bolo ich sedem, ich priemerný vek bol 39 rokov, nepodnikali, "len" úspešne postavili na nohy banku, a rozdelili si dvesto miliónov českých korún.

Čo si doprajú
Radovan Vávra (38), jednotka KB, má rád luxusné športové autá. Porsche vymenil za Ferrari Maranello. Je fanúšikom počítačových hier.
Tomas Spurny (37) sa s bývalým šéfom Vávrom nerozišiel v najlepšom. Mal vraj ambície v Komerčnej banke zostať a "pobiť" sa s Vávrom o prvenstvo. Hoci Spurny v tomto boji zvíťazil, nakoniec sám odišiel. Dnes je jednotkou vo VÚB. Je zberateľom a čitateľom kníh.
Michal Větrovský (40) opustil banku skôr ako zvyšok Vávrovho tímu. Obľuboval nákladné exotické služobné cesty, zo športov dáva prednosť lyžiam, z prírody Krkonošiam. Práve v nich je spolumajiteľom jedného z hotelov.
David Svojitka (41) už počas revolúcie mal skúsenosti zo západnej banky. Po odchode z Komerčnej banky sa venuje investíciám do realít.
Jiří Huml (38) v Komerčnej banke zodpovedal za informačné technológie. Absolvoval tri vysokoškolské odbory - matematika-fyzika, poľnohospodárstvo a ekonómiu. Dovzdelal sa v Amerike. Hodnotia ho ako rodinne založeného, po odchode z KB ostal vo finančnej sfére.
Radomír Lašák (37) bol v tíme vekom najmladší, ale služobne najstarší. Bol vrcholovým volejbalistom.
Peter Palečka (43) to v KB ako jediný prežil aj po zmene vlastníka. Vie po anglicky, nemecky, taliansky a francúzsky a bol oceňovaný najmä pre schopnosť dokonalej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko sa stalo pre českých biznismanov novou šancou. A to aj pre tých, ktorí boli pôvodne Slovákmi, stali sa Čechmi a ako českí topmanažéri sa dnes vracajú do slovenských firiem a bánk. Do tejto kategórie sa dá zaradiť Miroslav Nosál, pôvodom Slovák, ktorý bol roky analytikom českých akcií pre jednu z najväčších svetových bánk Merrill Lynch. Z Londýna odišiel logicky do Prahy a dnes ho máme spolu s Tomasom Spurnym, ale aj Danou Dvořákovou, vo VÚB. České médiá zaraďujú medzi českých topmanažérov na Slovensku aj Miroslava Majoroša, generálneho riaditeľa IBM pre Česko a Slovensko. Do Čiech odchádzal ako slovenský manažér a na Slovensko by sa mal vrátiť v januári, čo však nemáme potvrdené.
Prečo sa stalo Slovensko pre Čechov šancou? Jan Bubeník, majiteľ personálnej agentúry Bubeník&partners, tvrdí, že tento trend zachytil najmä ľudí, ktorý boli vo svojich pozíciách v Čechách dvojkami, na Slovensku však dostali šancu stať sa jednotkami.

SkryťVypnúť reklamu

Českí topmanažéri na Slovensku
Tomáš Spurný
predtým: člen predstavenstva Komerčnej banky
teraz: generálny riaditeľ Všeobecnej úverovej banky
Robert Chvátal
predtým: riaditeľ marketingu Radiomobilu ČR
teraz: generálny riaditeľ Eurotelu SR
Dana Dvořáková
predtým: riaditeľka komunikácie a PR Českého Telecomu
teraz: riaditeľka komunikácie a PR Všeobecnej úverovej banky
Miroslav Nosál
predtým: analytik investičnej banky Merrill Lynch v Londýne, analytik pražskej Patria Finance
teraz: Všeobecná úverová banka

Skupina Čechov sa ocitla aj vo vedení slovenských redakcií.
Zdeněk Šámal
predtým: šéfredaktor spravodajstva Českej televízie
teraz: šéfredaktor televízie TA3
Petr Šabata
predtým: šéfredaktor MF DNES
teraz: šéfredaktor denníka Pravda
Vladimír Mužík
predtým: šéfredaktor Nedeľného Blesku
teraz: šéfredaktor denníka Nový čas

SkryťVypnúť reklamu

Autor: (kat), MICHAL FRIŠ, Foto: ĽUBOŠ PILC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu