BRATISLAVA – Investičná a rozvojová banka (IRB) včera ohlásila zníženie svojho základného imania o 7,656 miliardy korún. Týmto krokom sa banka vyrovnala so stratami z rokov 1997 a 1998. Základné imanie po tejto transakcii predstavuje 1,044 mil. Sk a je rozvrhnuté na 3 milióny akcií v nominálnej hodnote 120 korún a 570 akcií v hodnote 1,2 mil. Sk. „Vyrovnaním uvedenej straty sa ozdravila štruktúra bilancie banky bez vplyvu na objem kapitálu a jej rezervy,“ tvrdí IRB.
K zníženiu základného imania došlo už 18. júna na základe rozhodnutia Bankovej rady Národnej banky Slovenska.
V závere prvého polroku tohto roku banka uzavrela aj právne spory, ktoré súviseli s jej daňovými nedoplatkami za roky 1992, 1994 a 1995 v celkovom objeme 880 miliónov korún. Výsledok sporov sa prejaví na jej tohtoročných hospodárskych výsledkoch. „Rozhodnutím Najvyššieho súdu SR bolo zrušené rozhodnutie vo veci vyrubenia rozdielu odvodu zo zisku za rok 1992 vo výške 531 mil. Sk v prospech IRB. Vo veci daňových nedoplatkov za roky 1994 a 1995 Najvyšší súd SR zamietol žalobu banky, z čoho pre ňu vyplýva povinnosť zaplatiť 349 mil. Sk.
Plnenie daňových povinností za uvedené roky bude mať vplyv na hospodárske výsledky banky v tomto roku, ale jej likviditu a parametre obozretného hospodárenia výrazne neovplyvní,“ uvádza sa vo vyhlásení IRB.
Zníženie základného imania banky završuje proces vyrovnania straty, ktorý už v roku 1999 iniciovalo ministerstvo financií ako jej najväčší akcionár. Štát vtedy vyvolal zvýšenie základného imania vydaním verejne neobchodovateľných akcií, čím „obišiel“ zákon o cenných papieroch. Podľa neho by totiž nadobudnutie viac ako 30-percentného podielu v akciovej spoločnosti bolo možné len za základe verejnej výzvy s prísľubom odkúpiť akcie od ostatných akcionárov. Na finančnej injekcii IRB sa vtedy okrem rezortu financií podieľala aj Slovenská poisťovňa a Všeobecná úverová banka.
Krátko po zvýšení základného imania rozhodli akcionári o nasledujúcom znížení, ktoré malo vyrovnať straty za predchádzajúce roky. Závery týchto valných zhromaždení napadla spoločnosť Penta Group. Na základe jej žalôb súd prijal predbežné opatrenie, ktoré neumožňoval zapísať do obchodného registra zníženie základného imania banky. V druhej polovici apríla ministerstvo financií ohlásilo ukončenie právnych sporov s Pentou a obe strany podpísali memorandum o porozumení. Na jeho základe Penta stiahla súdne žaloby, ktoré sa okrem Investičnej a rozvojovej banky týkali aj Slovenskej poisťovne.
MICHAL NALEVANKO