BRATISLAVA – Ministerka financií Brigita Schmögnerová je presvedčená, že v súčasnosti už dochádza k významnému obratu vo vývoji životnej úrovne. Svoj názor oprela o rast reálnych miezd, ku ktorému došlo v prvom štvrťroku 2001 – prvýkrát od roku 1998. Za signál zlepšenia považuje aj vývoj dopytu domácností, ktorý rástol dva štrvrťroky za sebou. „Začína sa to lámať v prospech tých, ktorí sa podieľali na stabilizácii hospodárstva svojimi príjmami,“ povedala ministerka.
Prenos makroekonomických úspechov do životnej úrovne by nemali spomaliť ani nasledujúce mesiace, hoci dokument, ktorý vypracovalo ministerstvo financií, naznačuje nenaplnenie niektorých odhadov základných ekonomických ukazovateľov. Inflácia by sa v porovnaní s prognózou štátneho rozpočtu mala zvýšiť o 0,6 percentuálneho bodu na 7,6 percenta. Smerom hore sa posunul aj odhad evidovanej nezamestnanosti. Jej úroveň na konci roka by mala predstavovať 19,8 percenta.
Predpoklad rastu HDP ministerstvo ponechalo na pôvodnej úrovni (3,0 až 3,2 percenta), Schmögnerová upozornila, že negatívny dopad na ekonomický rast môže mať výrazné spomalenie rastu v krajinách OECD, kam smeruje až 90 percent nášho exportu.
Vývoj v OECD sa podľa nej preto spája aj s rizikom nižšieho výberu daní z príjmov. Omnoho väčšie riziká pre verejné financie vyplývajú z neočakávaného rastu sociálnych dávok, zvýšenia dávok v nezamestnanosti alebo na bývanie. Ministerstvo očakáva aj neplánovaný rast výdavkov na autobusovú dopravu či krajské úrady.
Napriek tomu by podľa revízie makroekonomického výhľadu nemal byť ohrozený základný cieľ hospodárenia štátu v tomto roku: „Schodok je z pohľadu tohto dokumentu zatiaľ udržateľný,“ konštatovala Schmögnerová. Neplánované výdavky totiž pokryjú dane. Tie, ako analytici predpovedali už pri formovaní tohtoročného štátneho rozpočtu, ministerstvo podhodnotilo.
Oproti štátnemu rozpočtu by mal byť príjem z daní vyšší o 7,2 až 10,4 miliardy korún. Najväčší rozdiel sa pravdepodobne dosiahne pri dani z pridanej hodnoty, ktorá má prekročiť ministerský výpočet o 9 až 12,3 miliardy korún. Daňové príjmy by tak mali predstavovať 165 až 168 miliárd korún.
JURAJ JAVORSKÝ