BRATISLAVA – Ministerstvo financií nemieni podľahnúť tlaku na zvyšovanie úrokových sadzieb pri predaji štátnych dlhopisov, o ktoré sa v súčasnosti usilujú investori. V prípade potreby je pripravené požičať si potrebné finančné zdroje na zahraničných trhoch. „Do konca roku nie sme pripravení akceptovať vyššie výnosy pri predaji dlhopisov. Zdá sa, že na zahraničných trhoch môžeme získať výhodné podmienky. Nič nebráni tomu, aby sme v prípade (pretrvávajúcich) tlakov pristúpili k zahraničnej emisii,“ vyhlásil včera štátny tajomník rezortu financií Vladimil Podstránsky.
Kým v predchádzajúcich mesiacoch banky požadovali výnosy na úrovni okolo 7,6 percenta, v súčasnosti sa snažia podľa neho dotlačiť ministerstvo k zvýšeniu ponúkaného výnosu nad osem percent.
V prípade, že apetít bánk a investorov po vyšších výnosoch neochabne, ministerstvo plánuje navýšiť objem eurobondovej emisie, s ktorou štát prišiel na trh v marci minulého roku. „V posledných týždňoch nás investori niekoľkokrát oslovili, takže záujem o zahraničné papiere je značný,“ zdôraznila ministerka financií Brigita Schmögnerová.
Od začiatku tohto roka emitoval štát pokladničné poukážky v celkovom objeme 7,485 mld Sk pri priemernom výnose 7,73 percenta. Objem vydaných štátnych dlhopisov dosiahol v rovnakom období 55,7 mld Sk. Za tieto zdroje štát zaplatil v priemere 7,73 percenta. Na pokrytie refinančných potrieb si potrebuje ministerstvo do konca roka 2001 požičať na finančnom trhu ešte 9,44 miliardy korún.
Do konca roku chce ministerstvo zmeniť aj súčasný spôsob predaja štátnych dlhopisov a plánuje zaviesť systém tzv. primárnych dílerov. „Malo by ísť o päť až šesť veľkých finančných ústavov, ktorým by sme odovzdávali viac informácií o financovaní dlhovej služby, ako je doposiaľ bežné,“ povedal Podstránsky. Záväzkom primárnych dílerov by pritom bolo povinné odkúpenie časti emisie štátnych dlhopisov.
Predstavy ministerstva o systéme primárnych dílerov na finančnom trhu vyvolali rozpačité reakcie. „Myšlienka vytvoriť takýto systém je výborná. Mnohým krajinám pomohol takýto krok zvýšiť likviditu sekundárneho trhu. Základným predpokladom na jeho úspešnú realizáciu musia byť výhody pre dílerov, ktoré sa vyrovnajú ich záväzkom,“ tvrdí Anna Glasová, riaditeľka divízie Treasury Slovenskej sporiteľne.
Podľa dílerov ďalších bánk, ktoré dostali na posúdenie návrh nového systému, je predstava štátu o jeho fungovaní iluzórna a navrhované povinnosti dílerov nie sú adekvátne poskytovaným výhodám. „Pokiaľ ministerstvo určí výnosové stropy, určí si splatnosti vydávaných dlhopisov bez ohľadu na požiadavky trhu, tak spoločnú reč s investormi nájde veľmi ťažko. Predloženým návrhom sleduje len svoje záujmy,“ dodal jeden z dílerov.
Podľa informácií denníka SME štát navrhuje zaradiť do systému okrem bánk aj vybraných obchodníkov s cennými papiermi. „Limity na povinné nákupy dlhopisov majú byť určené podľa veľkosti banky či obchodníka. Je ale nezmysel, aby banky išli do podstatne vyššieho rizika pri tých istých výhodách, ktoré by mali dostať aj nepomerne menší obchodníci,“ dodal ďalší z dílerov.
MICHAL NALEVANKO