ych občanov obvinených z vojnových zločinov na trestné stíhanie do Haagu.
Hlasovanie 15. júla
Ministerský predseda uviedol, že parlament bude 15. júla hlasovať o dôvere vláde. Ak vláda nedostane potrebnú podporu najmenej 76 poslancov zo 151, odstúpi. Račan oznámil, že odmietol rezignáciu jedného zo štyroch ministrov, ktorí v sobotu po zasadnutí vlády predložili demisiu. Je ním vicepremiér vlády Goran Granič, člen Chorvátskej sociálnoliberálnej strany (HSLS), ktorá je hlavným spojencom Račanových sociálnych demokratov vo vláde. HSLS je proti vydaniu oboch generálov, ktorí velili vojenským operáciám za znovudobytie území obsadených v roku 1991 srbskými povstalcami.
Denník Večernji List tvrdí, že premiér návrhom na hlasovanie o dôvere hrá na istotu. Podľa prieskumu by mal aj bez hlasov HSLS dôveru dostať.
Generál sa chce vzdať
Chorvátsky generál Rahim Ademi je pripravený dobrovoľne sa vzdať tribunálu v Haagu, ak sa ukáže, že je skutočne obvinený z vojnových zločinov. Povedal to včera na tlačovej konferencii v Záhrebe premiér Račan. Šéf vlády nepotvrdil dohady tlače, že dvoma obvinenými Chorvátmi, ktorých vydanie žiada ICTY, sú skutočne generáli Rahim Ademi a Ante Gotovac. Uviedol, že pokiaľ Ademi odíde do Haagu, je vláda pripravená mu pomôcť v obhajobe.
Deň po tom, čo v sobotu vláda prijala rozhodnutie vydať dvoch obvinených Chorvátov na trestné stíhanie do Haagu, navštívil Ademi v sprievode šéfa generálneho štábu armády Petara Stipetiča prezidenta Stjepana Mesiča. Ademi, ktorý bol veliteľom chorvátskych síl počas srbsko-chorvátskej vojny 1991-1995, je podozrivý z účasti na vraždách srbských civilistov a ničení srbských dedín v oblasti Medaku pri Gospiči v septembri 1993.
Podľa prieskumov verejnej mienky vydanie vojnových zločincov do Haagu podporuje vyše 50 percent chorvátskej verejnosti. Proti vydaniu je 31 percent opýtaných. Prívrženci extradície sa obávajú, že ak by Záhreb odmietol obvinených vydať, hrozilo by krajine uvalenie rozsiahlych sankcií a upadnutie do medzinárodnej izolácie. Tí, ktorí by zločincov nevydali, si naopak myslia, že takýto krok kriminalizuje celé úsilie a myšlienku chorvátskej vojny.
(čtk)