Zázrak sa nekoná. Novinár a zároveň bývalý pedagóg na medicíne Michael Guillen, ktorého si spoločnosť Clonaid vybrala, aby potvrdil, že dve dievčatká narodené v uplynulých dňoch sú klony, sklamal. Povedal, že celý projekt podporovaný sektou raeliánov je s najväčšou pravdepodobnosťou „výmysel“.
Guillen sa ako novinár problémom klonovania zaoberá dlho a z údajného klonovania ľudských bytostí chcel urobiť veľkú „story“. Už začiatkom mesiaca ponúkal svetovým médiám svoj príbeh za 100 000 dolárov.
Hoci sa Guillen v minulosti zaoberal takými oblasťami akými sú astrológia, aura či veštenie, povedal, že nemôže overiť tvrdenia Clonaidu, pretože mu nedali žiadne dôkazy. Spoločnosť mu neumožnila kontakt s dieťaťom ani s „rodičmi“, ani mu neposkytla vzorky DNA.
Podľa vyjadrení Brigitte Boisselierovej, vedúcej celého projektu, je pravdepodobné, že „rodičia“ Evy nikdy nepovolia testy, ktoré by mohli potvrdiť, či je ich dieťa skutočný klon. Ich rozhodnutie súvisí s právnym procesom, ktorý odštartoval floridský právnik žiadajúci, aby Eve súd prisúdil poručníka. Rodičia tvrdia, že ak by sa Eva stala predmetom testov a pozorovaní, mohli by im ju odobrať.
Aj samotný šéf sekty raeliánov Vorilhon pre nemecký magazín Der Spiegel povedal, že poradil Boisselierovej, aby radšej obetovala svoju vedeckú kariéru, než aby dopustila, že by dieťa zobrali matke.
Takýto útlocitný obrat šéfa sekty, ktorá sa zaoberá povážlivými experimentmi, je podľa mnohých vedcov až tragikomický. Neochota poskytnúť dôkazy o klone by mohla znamenať, že celá hystéria okolo neho bola zbytočná a mala jediný cieľ: pritiahnuť pozornosť na samotnú sektu raeliánov.
To by potvrdzovalo aj načasovanie celej akcie. Podľa analytikov sekta šikovne senzačnou témou vyplnila dieru na mediálnom trhu, ktorá vznikla medzi sviatkami. Arthur Kaplan, bioetik z pennsylvánskej univerzity obviňuje médiá z toho, že podľahli zvodom Clonaidu bez toho, aby si overili pravdivosť a reálnosť informácií.
Svetoví vedci sú zdesení aj z toho, že neznáma spoločnosť s pochybným pozadím sa stala lídrom v oblasti, ktorá patrí do vedeckých laboratórií s vysokou mierou etiky.
Faktom však je, že Clonaid a jeho údajné klony obrátili pozornosť na etické problémy vedy a prinútili štátnikov, aby sa zasadili za legislatívu, ktorá by ich riešila. Aj keď nemožno predpokladať, že akokoľvek reštriktívna legislatíva by zastavila túžbu po večnom živote a šialencov, ktorí sa ju snažia naplniť. (mik, reuters)