BRATISLAVA - Neplatenie odvodov je medzi podnikateľmi tradíciou. Dlhy vo verejných fondoch ku koncu minulého roka prekročili 80 miliárd korún. Správcovia fondov sa snažia problémy s neplatičmi riešiť odpúšťaním penále. Podmienkou je, aby počas amnestie dlžník zaplatil poistné, ktoré fondu dlhuje.
Neplatiči príspevkov na poistenie v nezamestnanosti alebo do garančného fondu majú amnestiu už v týchto dňoch. „Ak do konca marca zaplatia svoje dlhy, nebudú Národnému úradu práce platiť penále z omeškania,“ vyhlásila hovorkyňa úradu Lýdia Výborná. Pre uplatnenie tohto generálneho pardonu si budú musieť neplatiči podať žiadosť na výkonné orgány úradu.
Po dobrých skúsenostiach z jesene 2001 uvažujú o vyhlásení generálneho pardonu aj v Sociálnej poisťovni. Informovala o tom jej hovorkyňa Andrea Kadnárová. Otvára sa tak možnosť, že neplatiči odvodov do dôchodkového a nemocenského fondu zaplatia poisťovni svoje dlhy bez akýchkoľvek pokút.
Problémy s chronickými neplatičmi majú aj zdravotné poisťovne. Odpúšťanie penále však ako motivačný nástroj používa len Chemická zdravotná poisťovňa Apollo. Táto poisťovňa však nevolí formu časovo limitovanej amnestie či generálneho pardonu, ale odpúšťanie penále priebežne navrhuje každému dlžníkovi zvlášť.
Amnestie na pokuty z omeškania pri platení odvodov sú medzi neplatičmi obľúbené a často vedú k zaplateniu starých dlhov. Pred dvomi rokmi túto možnosť využili hlavne malí podnikatelia. „Generálny pardon som využil už predvlani a určite ho využijem aj teraz,“ hovorí živnostník Juraj. Na otázku, prečo odvody neplatí pravidelne každý mesiac, ako mu to káže zákon, iba pokrčí ramenami.
Za nízku disciplínu pri odvodoch do verejných fondov môžu aj vysoké sadzby poistného, upozorňujú pravicoví ekonómovia. „Spôsob, ako zvýšiť platobnú disciplínu, je znížiť odvody. Tak by sa dalo vyhnúť, aby sa rovnaká situácia neopakovala. Problém starých dlhov sa potom dá riešiť napríklad generálnym pardonom,“ tvrdí Ján Oravec, prezident Združenia daňových poplatníkov Slovenska.
TOMÁŠ VELECKÝ