l vysvetľujúci list izraelskému predsedovi vlády Arielovi Šaronovi. Vyjadril v ňom vieru, že Izrael prehodnotí svoje stanovisko. Zákaz účasti Palestínčanov na konferencii je súčasťou viacerých opatrení, ktoré Jeruzalem prijal po nedeľnom samovražednom útoku v Tel Avive. Zahynulo pri ňom 23 ľudí a viac ako sto sa zranilo.
Blairovej iniciatíve predchádzala pondelková ostrá výmena názorov medzi šéfmi diplomacií oboch krajín. Izraelský minister zahraničných vecí Benjamin Netanjahu v telefonickom rozhovore povedal svojmu britskému kolegovi Jackovi Strawovi, že aj Británia by mala prebrať stanovisko prezidenta Busha, podľa ktorého „vedenie, ktoré súhlasí s terorom, nemôže byť partnerom mierových rokovaní.“ Straw zase obvinil Izrael z toho, že namiesto práce na mieri sa venuje postihovaniu palestínskych delegátov.
Netanjahu považuje britský postoj k blízkovýchodnej problematike za typicky európsky naivný. Ešte v decembri kritizoval skutočnosť, že Blair pozval do Londýna sýrskeho prezidenta Bašara Asada. Izraelská rozhlasová stanica Aruc 7 pripomína, že Netanjahua Blair prijať odmietol.
Vzťahy medzi Jeruzalemom a Londýnom sa skomplikovali aj po tom, čo britská vláda uvalila embargo na predaj súčiastok stíhačky Phantom Izraelu, čím ohrozila montáž 140 strojov.
Poľutovanie nad rozhodnutím Izraela nepovoliť palestínskej delegácii účasť na londýnskej konferencii vyjadril aj americký šéf diplomacie Colin Powell.
V Izraeli aj včera pokračovali operácie armády zamerané na elimináciu terorizmu. Pri akciách v pásme Gazy zabili troch Palestínčanov. Všetci traja podľa palestínskych zdrojov patrili k militantným skupinám. Na západnom brehu zase zatkli 19 mužov podozrivých zo spolupráce s teroristami.
Izrael včera rozšíril aj obmedzenia vzťahujúce sa na voľný pohyb Palestínčanov. Podľa agentúry AFP muži mladší ako 35 rokov nebudú môcť opustiť palestínske teritóriá a vstúpiť do Izraela. (mik, reuters)