
Experti OSN si prenášajú vybavenie do vrtuľníka pred kontrolou továrne na fosfáty. Včera odštartovali v Iraku letecké kontroly objektov. FOTO-TASR/EPA
. Francúzsko svoju účasť na prípadnej operácii proti Iraku stále podmieňuje jej schválením OSN. „Byť stále pripravený na všetky možnosti je jadrom vojenského povolania. Musíme však zvlášť pozorne sledovať, akým spôsobom Irak plní rezolúciu OSN 1441 Rady bezpečnosti OSN o odzbrojení Bagdadu,“ uviedol Chirac pri stretnutí s predstaviteľmi armády.
Paríž by zrejme uviedlo do pohotovosti armádu aj v prípade, že by USA zaútočili na Irak bez mandátu OSN a Francúzi by sa operácie priamo nezúčastnili. Vojna by totiž podľa odborníkov zvýšila v krajine riziko atentátov zo strany miestnych islamských radikálov a vojakov by povolali strážiť ohrozené civilné objekty. Aj kľúčový spojenec USA v oblasti konfliktu, Saudská Arábia, včera vyhlásila, že podporu prípadnej vojne Spojených štátov proti Iraku podmieni predložením dôkazu OSN, že Irak naozaj vyvíjal zbrane hromadného ničenia.
Výzvy na prípravu vojsk padali aj v tureckej metropole Ankare. Ak vypukne vojna USA proti Bagdadu, Ankara je pripravená do Iraku vyslať viac než 20-tisíc vojakov, vyhlásila turecká vláda.
S cieľom zaistiť bezpečnosť svojich hraníc na severe krajiny by Ankara v prípade úderu USA vyslala vojsko do Kurdistanu. Sever Iraku totiž nie je pod kontrolou Bagdadu. Turci by tu potláčali prípadné prisťahovalecké vlny a kurdských radikálov. Okrem toho je Turecko, tak ako ostatní spojenci USA v NATO, pripravené Američanom umožniť prelety nad svojím územím a sprístupniť im niektoré základne a prístavy.
Jedinou krajinou, ktorá oficiálne sľúbila Washingtonu priamu vojenskú pomoc, ostáva Veľká Británia. Briti včera začali mobilizovať záložníkov. V prípade potreby premiestnia do oblasti Perzského zálivu „obojživelné zariadenia a lode“, oznámila britská vláda. „To však neznamená, že padlo rozhodnutie, že britské sily môžu byť nasadené. Je to len príprava na možnosť, ak takáto operácia bude potrebná,“ vysvetlil nové rozhodnutie britský minister obrany Geoff Hoon.
Samotné Spojené štáty majú v oblasti Perzského zálivu vyše 50-tisíc mužov. V nasledujúcich týždňoch tam má doraziť ďalších asi 50-tisíc vojakov. Británia sľúbila nasadiť 20-tisíc vojakov. Americkí vojenskí experti usúdili, že americké a britské sily by k porážke Iraku stačili a v strategickom plánovaní sa na ostatné štáty nespoliehajú.
Kým sa spojenci USA pripravujú na vojnu, inšpektori OSN ďalej prečesávajú Irak. Včera po prvýkrát použili vrtuľníky. Dvanásť inšpektorov letelo v troch bielych vrtuľníkoch s označením OSN z Bagdadu do továrne pri meste Káim. Továreň, ktorá podľa irackého vedenia teraz vyrába fosfáty, bola preverovaná už 10. decembra. Existuje podozrenie, že v objekte sa spracovával urán.
(čtk, reuters, zo)