WASHINGTON – Kruh okolo Iraku sa začína sťahovať s blížiacim sa januárovým termínom správy inšpektorov OSN. Deň zverejnenia správy môže znamenať začiatok vojenského konfliktu.
Spojené štáty majú už teraz v Perzskom zálive asi 50-tisíc vojakov. Ďalších 10-tisíc amerických záložníkov dostalo rozkaz pripraviť sa na nasadenie za morom. Americká armáda presúva aj 11-tisíc pešiakov zo severoamerických vojenských základní vo vnútrozemí do prístavov. Mnohí z nich sú veteránmi vojny v Perzskom zálive z roku 1991.
Veľká Británia prisľúbila 20-tisíc mužov. Britský minister obrany včera oznámil, že povoláva do zbrane aj prvých 1500 záložníkov.
Francúzsko zatiaľ priamu vojenskú pomoc USA nesľúbilo, ale včerajšie vyhlásenie francúzskeho prezidenta Jaqua Chiraca naznačuje prípravu na konflikt. Chirac všeobecne odporučil armáde, aby bola pripravená nasadiť vojakov do nových konfliktov vo svete.
Turecká vláda chce vyslať na iracký sever 20-tisíc vojakov, aby zaisťovali hranicu pred prívalom utečencov v prípade bojov. Podľa tureckej tlače požiadal Washington o povolenie navyše umiestniť v krajine 80-tisíc amerických vojakov a 5-tisíc príslušníkov vojenských jednotiek.
Arabskí spojenci USA vyhlasujú, že sú ochotní pripojiť sa, len ak vojenskú operáciu posvätí OSN.
Aj Nemci si nechávajú pootvorené dvierka. Nemecký kancelár Gerhard Schröder pod protichodným tlakom zo strany svojich politikov odmietajúcich útok aj zo strany USA vyčkáva, ako bude hlasovať veľvyslanec jeho krajiny v Bezepčnostnej rade OSN, a pokračuje v protivojnovej rétorike.
Autor: zo