BRATISLAVA – Od tohto roku si budeme môcť vybrať operátora, cez ktorého budeme volať z pevnej linky. Doteraz to bolo možné iba pri mobilných telefónoch. Monopol Slovenských telekomunikácií sa však skončil a táto firma bude musieť svoju sieť sprístupniť aj konkurentom.
Telefonovanie bude možné dvoma spôsobmi – pevnou predvoľbou alebo kódom na výber prevádzkovateľa siete. Najskôr sa rozbehne volanie cez pevnú predvoľbu. Pri tomto spôsobe zostanú volajúci zákazníkmi Slovenských telekomunikácií, ale na každé jedno volanie si budú môcť zvoliť iného operátora. Jeho výber bude záležať na jeho cenovej politike – niektorí budú mať pre zákazníkov výhodné medzinárodné volania, iní medzimestské a niektorí miestne. Vyžiada si to podpis zmluvy o prepojení medzi telekomunikáciami a alternatívnym operátorom.
Druhým spôsobom je vytočenie štvormiestneho kódu na výber prevádzkovateľa siete. Volajúci potom priamo volí číslo zákazníka. Spustenie druhého systému bude závisieť od toho, ako rýchlo sa operátori začnú orientovať na bytových zákazníkov.
„Už koncom decembra sme zaregistrovali prvých záujemcov o alternatívne hlasové služby. Ich očakávania sú však podľa mňa predčasné a prví operátori začnú svoje služby reálne poskytovať až o niekoľko mesiacov,“ tvrdí marketingový riaditeľ alternatívneho operátora Slovanet/ViaPVT Roman Greguš.
Kedy budú môcť zákazníci volať cez konkurentov telekomunikácií záleží na rýchlosti rokovaní medzi nimi a novými operátormi. Telekomunikácie začali predložením referenčnej ponuky, ktorá obsahuje popis služieb prepojenia alebo informácie o cenách za služby. Slovenské telekomunikácie vyhlasujú, že „sú pripravené začať rokovania o prepojení s prevádzkovateľom sietí, ktorým Telekomunikačný úrad udelil licenciu na poskytovanie verejnej telefónnej služby“. Tých je zatiaľ dvanásť, úrad podľa Vavra zvažuje vydanie ďalších troch licencií. Riaditeľ ďalšieho z alternatívnych operátorov Dial Telecom David Bečváš je prvý, s kým budú telekomunikácie o podmienkach rokovať.
Podľa Bečváša by prvé stretnutie malo byť tento štvrtok. „Nepredpokladám, že dovtedy uvidím návrh referenčnej ponuky.“ Bečváš sa pokúsil aj o odhad ceny prepojenia. „Osobne si myslím, že tá cena bude niekde okolo 1,20 až 1,30 Sk za minútu v prvom tranzitnom pásme – na úrovni prepojenia lokálnych ústrední v silnej prevádzke, mimo by som očakával zhruba polovičnú cenu.“
Cena za minútu prepojenia však podľa Bečváša nie je pre operátorov najväčšou položkou. Najväčšie náklady očakáva pri prepojovacích zväzkoch a okruhoch medzi alternatívnymi operátormi a telekomunikáciami.
„Odradí to malých operátorov, ktorí majú malú prevádzku a neoplatí sa im investovať do infraštruktúry, prepájania, aby potom kupovali prepájanie za jeden a pol koruny za minútu,“ vysvetlil Bečváš.
Cena pre zákazníka bude pravdepodobne vyššia, ako zaplatí za minútu operátor. Podľa odborníkov z telekomunikačného trhu nemôže byť vyššia ako cena minúty od Slovenských telekomunikácií, pretože to by klientov odrádzalo od využívania služieb nových operátorov.
JOZEF GRYGA