Slovenskému prezidentovi ide v Číne hlavne o obchody. Protiváhou ľudských práv je podľa prezidenta silná čínska ekonomika, ktorá priťahuje najväčšie svetové firmy. „A tie im lekcie nedávajú.“
Nie všetci slovenskí predstavitelia v Pekingu o ľudských právach mlčali. Minister kultúry Rudolf Chmel sa svojho čínskeho partnera Sun Ťian-čenga na jeho názor na ich dodržiavanie spýtal. Sun sa podľa neho téme nevyhýbal, naopak pripustil, že Čína má v tejto oblasti isté rezervy.
Obchodné vzťahy sú dôležitejšie ako všetko ostatné pre obe krajiny. Prezidenti to potvrdili podpisom pod spoločné vyhlásenie. V tom sľubujú, že odlišné postoje v niektorých otázkach neovplyvnia rozvoj ich vzťahov.
Čína sa zaväzuje, že rešpektuje úsilie Slovenska o členstvo v Európskej únii a NATO, Slovensko zasa, že bude uznávať iba jednu čínsku vládu a s Taiwanom nebude udržiavať oficiálne vzťahy ani kontakty, s výnimkou súkromného sektoru.
Čínsky prezident sa zaujímal o technické novinky v slovenskej vojenskej technike a vyzval slovenské podniky, aby sa uchádzali o účasť na výstavbe objektov pre Letné olympijské hry 2008 v Pekingu.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon včera podpísal s Čínou zmluvu na zalesnenie tamojších oblastí v hodnote 200 miliónov dolárov. Zalesňovať bude Čínu slovenská firma Delta Line, s. r. o., Bratislava. (tasr, r)