že až šesť z deviatich zápasov hrali zverenci trénerskej trojice Ladislav Jurkemik - Jozef Šuran - Miroslav Mentel na ihriskách súperov.
Ladislav Jurkemik nastúpil ku kormidlu 15. januára 2002 a vkročil, dalo by sa povedať, do jamy levovej. S reprezentáciou sa cez žiadnu kvalifikáciu pred ním nedostali postupne Jozef Vengloš, Jozef Jankech, Jozef Adamec. Trio Jozefov vystriedalo iné meno, ale slovenská futbalová realita sa nezmenila.
Na rozdiel od svojich predchodcov nemal Ladislav Jurkemik čas ani možnosť vychutnať si istú prípravu pred ostrým vstupom do kvalifikácie. Jeho predchodcovia začínali kvalifikáciu zápasmi s outsidermi, výhrami nad nimi navodili optimistickejšiu atmosféru. Jurkemik vpálil do ohňa. Začal na pôde bronzového tímu z MS 2002 Turecka (0:3) a potom sa stretol doma s druhým favoritom skupiny Anglickom (1:2). Slabší budú nasledovať až v ďalšej várke kvalifikácie.
Podľa očitých svedkov i samotných hráčov sme hrali v Turecku tak, že horšie sa už v tom zložení a za súčasného stavu ani hrať nedalo. Nastalo teda veľké sklamanie. Potom sme vítali doma Anglicko, a hoci sme ho držali doslova na uzde do záverečných minút, prehrali sme. Výkon proti Anglicku - aj po prehre diváci odprevádzali hráčov za hrdinský výkon potleskom - znamenal novú nádej do pokračovania v kvalifikácii i pri výstavbe nového tímu.
V bilancovaní slovenskej kvalifikácie sme nepridali do vienka úspechov nič nového. Za deväť rokov kvalifikácií na MS a ME sme zo silných súperov v skupinách dokázali zdolať iba dvoch - Česko 2:1 a Poľsko 4:1.
Jurkemik sa po spomínanom úvode ocitol v realite, v akej slovenský futbal je. Po prehrách pri štarte kvalifikácie prišlo vytriezvenie. Podčiarklo istú rezignáciu, s ktorou náš futbal už niekoľko rokov vstupuje do veľkého sveta. S mužom, ktorý nepochybne vniesol do výstavby mužstva veľa nového, prišlo aj konštatovanie, že ak hodnotíme negatívne kvalitu nášho futbalu, vina nie je iba v trénerovi.
Jurkemik vyskúšal v príprave a v kvalifikácii až 43 hráčov, čo za jeden rok predtým neurobil ani jeden tréner. Hľadal, menil, vyhadzoval, navracal do mužstva hráčov. Vniesol do slovenského futbalu istý poriadok vo vzťahoch hráčov k zväzu, v zodpovednosti voči divákom, vo vzťahu k reprezentácii vôbec. Za Adamca boli neraz kráľmi hráči, teraz povedal tréner v tomto smere tvrdé stop. Robilo sa, tvorilo i búrilo za pochodu. Až proti Anglicku nastúpila takmer ideálna zostava, v ktorej už chýbali hviezdy - ale také, ktoré len samé seba presviedčali, že sú hviezdy - a toto mužstvo v podstate zopakovalo výkon aj proti Ukrajine. Toto boli najlepšie poznatky z vystúpenia reprezentácie.
Ešte žije teoretická nádej popasovať sa aspoň o druhé, barážové miesto v skupine. Rok 2002 sa začal kvalifikačnou blamážou, skončil sa dvoma nádejnými výkonmi. Aké bude pokračovanie v roku 2003?
Prehľad stretnutí A-tímu v roku 2002
Celková bilancia: 9 - 2 - 2 - 5 11:17
KVALIFIKÁCIA ME 2004: 2 - 0 - 0 - 2 1:5
Turecko - Slovensko 3:0 (2:0)
Slovensko - Anglicko 1:2 (1:0)
PRIATEĽSKÉ: 7 - 2 - 2 - 3 - 10:12
Irán - Slovensko 2:3 (1:2)
Rakúsko - Slovensko 2:0 (0:0)
Belgicko - Slovensko 1:1 (0:0)
Japonsko - Slovensko 1:0 (1:0)
Slovensko - Uzbekistan 4:1 (1:0)
Česko - Slovensko 4:1 (1:1)
Slovensko - Ukrajina 1:1 (0:0)