
Dvojičky Pavol (vpredu) a Peter Hochschornerovci sa tešia z titulu majstrov Európy na domácom kanáli v Čunove. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Aj po roku 2002 platí v slovenskom športe dominancia vodných športov.
Skvelé štvorkajaky
Naše štvorkajaky vyhrali na majstrovstvách Európy v Szegede i svetovom šampionáte v Seville všetko, čo sa dalo. Komárňanská posádka Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača zvíťazila na 500 m i na olympijskom kilometri, trenčianske kvarteto Rastislav Kužel, Ladislav Belovič, Juraj Lipták a Martin Chorvát na šprintérskej dvojstovke. Navyše na kontinentálnom šampionáte bol strieborný i dvojkajak na kilometri Juraj Kadnár, Róbert Erban.
V slovenských vodách sa na budúci rok črtá nevídaný súboj. V štvorkajakoch, ktoré sa skladajú a tvoria roky, máme hneď dve špičkové lode. Trenčianska posádka totiž chce konkurovať Komárňancom na kilometri, lebo ide o olympijskú disciplínu. Náš najlepší kanoista roku 2002 Michal Riszdorfer úprimne hovoril, že ho táto skutočnosť aj neteší, lebo domáci šampionát sa stane do istej miery i svetový. Na druhej strane je ale takýto súboj veľkým prínosom pre slovenský šport.
Tvorba „veľkých lodí“, akými sú štvorkajaky, možno iba v krajine so silným zázemím. M. Riszdorfer s Bačom sú bývalí majstri sveta i Európy v deblkajaku, Richard Riszdorfer s Erikom Vlčkom zase juniorskými šampiónmi v tejto kategórii na svete i kontinente. Každý z ôsmich zlatých medailistov v dvoch lodiach musel o miesto tvrdo bojovať a musí sa stále zlepšovať, aby si ho udržal. Regule sú totiž ku kanoistom neúprosné. Na európskom, svetovom šampionáte i na olympiáde môže v jednej disciplíne štartovať iba jedna posádka z tej-ktorej krajiny.
Najlepší krotitelia divokých vĺn
Fakt, že vodný slalom je suverénne najúspešnejším slovenským športom, odzrkadlilo aj prvenstvo Michala Martikána v ankete o najlepšieho olympionika desaťročia. Pritom bratia Peter a Pavol Hochschornerovci skončili v tradičnej ankete najúspešnejších športovcov roku 2002 nad Martikánom - na 4. mieste. „Hochšíci“ v tomto roku vyhrali zlato na domácich ME v Čunove, v ťažkej konkurencii na svetovom šampionáte vo francúzskom Bourg St. Maurice a suverénne triumfovali aj v celkovom poradí Svetového pohára. Bratislavské dvojičky už päť rokov jednoducho nemajú vo svete konkurenciu. Martikánovi chýba do skompletizovania zbierky iba zakliaty titul z ME.
Na augustových MS na kráľovskej prírodnej vode Isére slovenský vodný slalom potvrdil, že je natrvalo ukotvený na pozícii svetovej veľmoci. Okrem dvoch titulov v olympijských disciplínach (Hochschornerovci, Martikán) nám medzi pádlami pre neuveriteľnú smolu unikli ďalšie medaily v súťažiach hliadok.
Smola postihla aj skúseného singlkanoistu Juraja Minčíka, ktorý vystúpil po finále z lode ako strieborný, no po protestoch súperov sa ocitol na zemiakovej pozícii. Podobne kajakárka Elena Kaliská nevyužila výbornú východiskovú pozíciu po prvom kole.
Dôležité je, že za našimi hviezdnymi loďami nie je priepasť. V kategórii C2 máme za bratmi Hochschornerovcami ďalšie dve-tri špičkové lode, prebúdza sa aj vlna mladých kajakárov (Cibák, Mráz).
Pre motiváciu všetkých však bude kľúčovým postoj Medzinárodného olympijského výboru. Na olympiáde v Aténach má ešte vodný slalom miesto v programe isté, pred Pekingom 2008 sa však môže zopakovať diplomatická vojna ako pred Sydney 2000. (pf, ju)