
Víťazný tím tenistiek Slovenska v Pohári federácie 2002, zľava: Martina Suchá, Daniela Hantuchová, kapitán Tomáš Malik, Janette Husárová, Henrieta Nagyová. FOTO - TASR
Šesť mesiacov po triumfe Slovenska na majstrovstvách sveta na švédskom ľade si naše tenistky v Pohári federácie obliekli víťazné hokejové dresy a z horúceho španielskeho ostrova Gran Canaria, kde turisti z celého sveta chodia zbierať bronz, priviezli domov historické zlato.
Oblečené v hokejových dresoch v hale Centro de Convenciones v Maspalomas chceli naše reprezentantky vyjadriť tímovú súdržnosť i túžbu vychutnať si víťazný pocit ako Šatan a spol. Poučenie zobrali vážne - už vlani stáli pred bránami finálovej skupiny, no pred rozhodujúcou štvorhrou vo štvrťfinále s Ruskom v Bratislave sa kolektív rozhádal a pustil šancu z rúk.
„Jedna hrala za druhú, a to nás spájalo,“ často opakovali naše tenistky v Pohári federácie 2002. Po minulej sezóne sa vymenilo vedenie realizačného tímu, nová jednotka Daniela Hantuchová dostala v reprezentácii veľkú chuť, do tímu sa vrátila Janette Husárová. S Martinou Suchou a Henrietou Nagyovou vytvorili silné kvarteto, v ktorom kapitán Tomáš Malik mohol aktuálne meniť zostavu podľa štýlu hry súperiek.
V jubilejnom 40. ročníku Fed Cupu prešlo Slovensko do 2. kola cez Švajčiarsko (3:2), vo štvrťfinále naše tenistky znova využili výhodu domáceho prostredia v Bratislave v súboji s Francúzskom (4:1), vedenom svetovou desiatkou Mauresmovou. Pred finálovou skupinou na ostrove v Atlantickom oceáne zvyšovala šancu Slovenska na úspech absencia silných tímov USA, Belgicka, Ruska.
V semifinále s Talianskom (3:1) nečakane prehrala v úvodnej dvojhre Hantuchová so Schiavoneovou, ale dvoma bodmi v dvojhre obrátila zápas Husárová. „Nie som žiadna ústredná postava,“ bránila sa takému označeniu po stretnutí Janette, keď zdolala rebríčkovo vyššie postavenú Farinovú-Eliovú aj veľkú bojovníčku Schiavoneovú. „Bez Suchej i Hantuchovej by sme sa nedostali do finále a Nagyová na lavičke bola vždy pripravená zasiahnuť do hry.“
Tímový duch zavážil aj vo finále s domácim Španielskom. V úvodnom súboji Husárovej s Martinezovou sa naša reprezentantka za stavu 4:6, 5:6 na lavičke rozplakala. „Bol to prejav jej veľkej túžby po víťazstve. Hrala proti vynikajúcej súperke, ťažko znášala stav. Janette zápas prehrala, ale jej slzy znamenali odrazový mostík k celkovému víťazstvu. Úvodná prehra motivovala Hantuchovú k výbornému výkonu v nasledujúcich dvojhrách. Najmä v zápase s Martinezovou sa prekonávala,“ priblížil kritický moment tréner nášho tímu Štefan Čižmarovič.
„Taký dôležitý, dramatický zápas som vo svojej kariére ešte nehrala,“ priznala svetová osmička Hantuchová po vyše dvojhodinovej bitke s Martinezovou 6:7 (8), 7:5, 6:4. Husárová potom po jednoznačnom víťazstve 6:0, 6:2 nad Sanchezovou-Vicariovou urýchlila rozhodnutie španielskej veteránky ukončiť skvelú kariéru.
Pohár federácie putoval na Slovensko, unavená Hantuchová skončila v ďalšom týždni na prestížnom turnaji Masters v Los Angeles už v 1. kole na rakete Bulharky Malejevovej. Danielin anglický tréner Nigel Sears chcel, aby kvôli Masters vypustila finálovú skupinu Fed Cupu. „Urobila by som to znova!“ tvrdila 19-ročná Hantuchová.
Nakoniec ani v L. A. nevyšlo Slovensko naprázdno, Husárová s Ruskou Dementievovou vybojovali titul majsteriek sveta vo štvorhre.