
Tréner brazílskej futbalovej reprezentácie Luiz Felipe Scolari (vľavo) a kapitán tímu Cafú mávajú brazílskymi vlajkami z kokpitu lietadla smerom k davu fanúšikov po prílete z MS 2002 na letisku v Brazílii. Tisíce ľudí zdravili majstrov sveta vo futbale pozdĺž 15 km dlhej cesty z letiska k prezidentskému palácu, kde prezident Henrique Cardoso futbalistom odovzdal Národný rad za zásluhy. FOTO - TASR/EPA
Brazília na vlaňajšom svetovom šampionáte v Japonsku a Kórejskej republike potvrdila, že jej na mieru sedí prívlastok futbalový líder planéty. Ako jediná nechýbala doteraz ani na jednom zo sedemnástich záverečných turnajov, z ktorých pri siedmich finálových účastiach päťkrát (1958, 1962, 1970, 1994 a 2002) priviezla domov najcennejšiu trofej - kedysi Rimetov, dnes Svetový pohár. Tým sa zatiaľ nemôže pochváliť nik.
Od senzácie, aby „kanárici“ na ázijských majstrovstvách historicky prvý raz neštartovali, nebolo ďaleko. Brazília zažila v juhoamerickej kvalifikácii, z ktorej postupujú na MS prvé štyri tímy priamo, veľkú krízu. Počas nej vystriedala až troch trénerov, prehrala s Paraguajom, Argentínou, Uruguajom, Ekvádorom, Bolíviou i s Chile. Nakoniec veľký favorit objednával predsa len letenky, hoci len z konečného tretieho miesta, v tom momente nedôstojného tradíciám krajiny a najmä očakávaniam vlastných fanúšikov.
Na majstrovstvách sveta to už bola opäť stará dobrá Brazília. Plná invenčných futbalových nápadov, tvorivosti i typického juhoamerického temperamentu. Tréner Luiz Felipe Scolari si pred odchodom presadil svoje zámery. Napriek ostrej kritike domácej verejnosti nenominoval veterána Romária či najlepšieho európskeho strelca Jardela, vynechal aj Zé Roberta a Elbera.
Naopak, riskantne siahol po uzdravenom Ronaldovi, ktorý mal po dlhom zranení v milánskom Interi za sebou len minimálnu hernú prax. Scolarimu tento odvážny ťah stopercentne vyšiel a Ronaldo sa za dôveru odvďačil najlepšie, ako mohol - s ôsmimi gólmi sa stal streleckým kráľom podujatia.
Šesťnásobný majster Južnej Ameriky dominoval na ázijských trávnikoch v najdôležitejších ukazovateľoch. Dal najviac gólov (18), na bránku súperov vyslal najviac striel (53), podľa agentúry Reuters mal najlepšieho i najčastejšieho strieľajúceho hráča (26) Ronalda i stredopoliara Ronaldinha, ktorý ďalekonosným priamym kopom rozhodol prestížne štvrťfinále s Anglickom.
Brazília v priebehu šampionátu ani raz nezaváhala. V základnej skupine zdolala Turecko 2:1, Čínu deklasovala 4:0 a Kostariku 5:2. V osemfinále mala menšie problémy s húževnatým Belgickom (2:0), vo štvrťfinále prešla cez spomínané Anglicko (2:1) a v boji o finále jej pomohol Ronaldo. Tesne po prestávke sa vrútil do tureckého pokutového územia, z obkľúčenia kvarteta protihráčov špicom vypálil a šanca na piate zlato sa stala realitou.
V jokohamskom finále nedokázali zastaviť brazílsku rozbehnutú lavínu ani sebavedomí Nemci na čele s najlepším brankárom turnaja Oliverom Kahnom. Futbalový svet v ten večer žasol nad individuálnymi kúskami 26-ročného Ronalda, ktorý dvoma gólmi rozbehol oslavy v rytme samby.
Jeho zásahy uzavreli doterajšiu brazílsku bilanciu na MS na 61 víťazstiev, trinásť remíz a trinásť prehier pri úchvatnom skóre 191:82. Veteránom mužstva s najväčším počtom reprezentačných zápasov (111) je obranca AS Rím Cafú, ktorý si zahral tretie finále za sebou. Historicky najlepším strelcom brazílskej reprezentácie je stále Pelé (81 gólov), Ronaldo má na konte 44 gólov. Každý brazílsky futbalista inkasoval za zisk titulu majstra sveta okolo 220-tisíc eur.
Len päť z tridsiatich dvoch trénerov záverečného turnaja pred jeho začiatkom dalo na prvé miesto Brazíliu - Chorvát Jozič, Poliak Engel, Al Johar zo Saudskej Arábie, Slovinec Katanec a Turek Günes. Kouč „kanárikov“ Scolari uviedol v ankete na zisk majstrovského titulu juhoamerickú dvojicu Brazília/Argentína.