
Tima Montgomeryho po svetovom rekorde prvý oslavne zdvihol tréner Trevor Graham. FOTO - TASR/AP
ále atletickej Grand Prix, ale už viac-menej myslia na dovolenky.
Dvadsaťsedemročný americký šprintér na sto metrov Tim Montgomery nepatril do soboty 14. septembra vlaňajška medzi úzku skupinku lídrov. Bol síce veľmi dobrý, v Zlatej lige preháňal svetového rekordéra (9,79 s) Maurica Greena i Brita Dwaina Chambersa, ale mal s nimi pasívnu bilanciu. Jeho parížsky výkon 9,78 s preto šokoval, hoci v najkratšom šprinte je svetový rekord tak trochu stávkou do lotérie, ktorej výhra sa nedá naplánovať.
Montgomeryho, rodáka z Gaffney v Severnej Karolíne (nar. 25. januára 1975), medzi svalnatými šprintérmi skôr štíhleho mladíka (178 cm/69 kg), stretli pod Eiffelovkou povestné šťastné okamihy priam sa rovnajúce Beamonovým podmienkam pri diaľkarskom rekorde 890 cm v Mexiku 1968. Tim mal ideálnu podporu vetra presne povolených dvoch metrov za sekundu. Jeho reakčný čas na výstrel 0,104 sekundy je z ríše snov. Ešte pri hodnote 0,100 m/s pípne rozhodcovi signál predčasného štartu. Stihol to teda za štyri tisíciny! Tieto dve výnimočnosti v podstate „z vyššej moci“ znamenali podľa odborníkov zisk 0,11 s. Američanov „normálny“ výkon by bol 9,95 s. Našťastie, atletika odmieta prísnu matematiku.
Tim sa dostal pod desať sekúnd už v devätnástich, v americkej Odesse mu namerali 9,96 sekundy, ale dráha bola o štyri centimetre kratšia. Juniorský svetový rekord mu teda neuznali. Odvtedy sa túžil stať najrýchlejším mužom planéty. Zlomovým momentom bol deň, keď v roku 2000 prešiel k trénerovi Trevorovi Grahamovi. Veľmi talentovaný atlét predtým neskrýval, že je lenivý, dokonca sa sprvoti pýšil: „Behám pod desať sekúnd, hoci trénujem tri razy týždenne.“
„Keď dáte na počítači dohromady Greena a mňa dostanete ideálneho šprintéra,“ tvrdil dávnejšie Montgomery, ktorý nevylúčil možný čas 9,60 s. Vtedy povedal, že ho čaká skôr od Greena. Stovka sa však nebehá na počítači, rekordérom je Montgomery, a každý zo šprintérskej špičky striehne na svoju šťastnú chvíľu. Potom nemusí byť avizovaná komputerová hodnota víziou.