SOUL, MOSKVA, VIEDEŇ - Kríza okolo severokórejského jadrového programu pretrváva. O jej rozsahu svedčí aj to, že počas uplynulého víkendu pokračovali v hľadaní diplomatického riešenia aj Južná Kórea a Rusko. Nezaháľala však ani Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Tá včera vo Viedni schválila rezolúciu, ktorou dala severnej Kórei poslednú šancu, aby svoj jadrový program zrušila.
„Tridsaťpäťčlenná rada guvernérov MAAE v rezolúcii vyzvala Pchjongjang, aby splnil svoje záväzky, ktoré vyplývajú z medzinárodných jadrových dohôd,“ povedal zástupca agentúry. MAAE dala zároveň podľa jeho slov severnej Kórei najavo, že jej tolerancia voči Pchjongjangu je „nulová“, a ak KĽDR nezačne okamžite rokovať, odovzdá tento spor Bezpečnostnej rade OSN. Zatiaľ však nie je jasné, či agentúra stanovila komunistickému štátu nejaký termín.
Potvrdili sa tak sobotňajšie vyjadrenia predstaviteľov agentúry, že komunistická Kórea by mohla dostať ešte jednu šancu. „Viac štátov vrátane USA je presvedčených, že by bolo lepšie nechať severnej Kórei manévrovací priestor na premyslenie si svojho postoja,“ uviedol vtedy diplomatický zdroj blízky agentúre.
Už v sobotu predstavili juhokórejskí diplomati v rámci svojej aktivity na urovnanie krízy svoj kompromisný návrh zástupcovi amerického veľvyslanca Evansovi Reverovi. Podľa neho by k vyriešeniu konfliktu malo dôjsť v troch etapách. V prvej by Pchjongjang ukončil svoj jadrový program a Washington by sa zaviazal, že obnoví dodávky ropy, ktoré prerušil práve v dôsledku obnovenia programu KĽDR. Potom by severná Kórea oznámila, že sa vzdáva všetkých jadrových ambícií, a napokon by Čína, Rusko a ďalšie zúčastnené krajiny dali Kórei bezpečnostné záruky.
Veľké nádeje vkladajú oba kórejské štáty, ale aj Amerika do Ruska. Moskva je známa svojimi dobrými vzťahmi s Pchjongjangom. V nedeľu sa preto námestník juhokórejského ministra zahraničných vecí Kim Hang-kjung stretol v Moskve s predstaviteľmi ruského ministerstva zahraničných vecí. Tí hosťa uistili, že Rusko mieni využiť všetky svoje kontakty na „vyjasnenie postojov všetkých strán, pokojné rokovanie bez paniky a vytvorenie priaznivého ovzdušia na nájdenie kompromisného riešenia“.
Severokórejskí predstavitelia však diplomatom, hlavne tým americkým, príliš neveria. Podľa nich sa Američania pripravujú na začatie vojenských sankcií a útok na KĽDR. Svedčí vraj o tom aj rozmiestňovanie systému americkej protiraketovej obrany.
(mm, čtk)