
Po samohonke sa dobre spí. Môže však ísť o veľmi nebezpečný spánok. FOTO-ČTK
I keď bol minulý rok v rámci celej planéty pokladaný za teplejší, v hlavnom meste Ruska Moskve bolo - a je - tradične veľmi chladné počasie už od októbra. Na Silvestra teploty klesli na mínus dvadsať stupňov Celzia. Ráno na Nový rok záchranná služba a polícia vykonala neveselú rekapituláciu - štyria mŕtvi, 39 ľudí muselo byť prevezených s omrzlinami a podchladením do nemocníc, 429 opitých osôb polícia odstraňovala z ulíc, z toho 106 musela nechať vyspať na záchytke. Zo štvrtka na piatok zamrzlo päť ľudí a celkový počet obetí chladného počasia sa od októbra 2002 vyšplhal na 223. Nejde však o rekord, bohužiaľ, ani o nič mimoriadne. V tieto dni v minulom roku zamrzlo na uliciach ruskej metropoly 300 osôb a do konca zimy ich mestská záchranná služba narátala 400. Podobne tomu bolo i predchádzajúce roky.
Väčšinu obetí zimy tvoria takzvaní bomži (ľudia bez prístrešku) a osoby, ktoré požili nadmieru alkoholu, často ešte takého, ktorý vôbec nie je vhodný na konzumáciu. Podľa špecialistov je v niektorých oblastiach Ruska až päťkrát väčšia spotreba „samohonky“ alebo alkoholu vyrobeného podomácky než oficiálne predávaných liehovín, teda v Rusku najčastejšie vodky. Problém je, že s nástupom zimy spotreba tvrdých alkoholických nápojov a doma vyrobených patokov, pochopiteľne, stúpa, pretože ľudia sa nimi chcú zahriať. Predovšetkým „samohonka“ však pôsobí niekedy nečakane rýchlo – veď aj obsah alkoholu v nej sa pohybuje v závratných výškach. Namiesto zahriatia potom človek takmer upadne do bezvedomia a v tridsaťstupňovom mraze ani nepotrebuje ležať na ulici dlho. Podľa lekárov je príčinou mnohých tragédií i úplná nevšímavosť Moskovčanov.
Ak sa v malom meste občania navzájom poznajú a nešťastníka privedú, poprípade dotiahnu domov, v hlavnom meste sú v snehu ležiace telá s pokojom prekračované. A pokiaľ ide na prvý pohľad o bezdomovca, pozornosti sa dočká, až keď úplne stuhnuté telo začne niekomu prekážať.
Od prvej polovice 90. rokov fungujú v Moskve centrá pomoci bezdomovcom. Často však prijímajú iba tých, ktorí vlastnia doklad o totožnosti, čo mnoho „bomžov“ nemá. V posledných rokoch sú nekompromisne vyháňaní aj zo staničných hál, a tak trávia noci najčastejšie v blízkosti tepelných potrubí. Preto sa moskovskí lekári okrem omrzlín stretávajú v zime často s ťažkými popáleninami. Najhoršia je kombinácia oboch zranení.
Postihnutí zimou však nie sú len bezdomovci a opilci. Nedávno vo Sverdlovskej oblasti zamrzlo celé sedemdesiattisícové mesto Alapajevsk. Kotolne proste nemali čím kúriť, i keď teplota vonku klesla na mínus 36. Obyvatelia ľadových panelových domov, v ktorých popraskalo všetko potrubie, museli medzi sebou vybrať po rubli a začať rozosielať zúfalé telegramy. Obrátili sa o pomoc na ministerstvo pre výnimočné situácie. Každú zimu toto ministerstvo rozmrazuje niekoľko väčšinou sibírskych miest a obcí, do ktorých sa počas leta nestačilo doviesť kurivo.