
Cieľom teroristov je spôsobiť čo najväčšie jatky. FOTO-REUTERS
Analytici upozorňovali, že so silnejším zovretím palestínskych miest izraelskými vojakmi je čoraz ťažšie pašovať materiál na výrobu výbušnín. Zato kalašnikov je takmer v každom palestínskom dome. Z toho usúdili, že sa bude zvyšovať frekvencia streleckých útokov palestínskych solitérov na izolované židovské osady, kým výskyt logisticky náročnejších samovražedných atakov bude čoraz nižší. Zato budú mať šokujúci charakter.
Útoky v Tel Avive boli prvými samovražednými po siedmich týždňoch, čo by podporovalo tvrdenie o znížení ich frekvencie, a aj scény, ktoré po nich nasledovali, patria do kategórie tých z apokalyptických filmov.
Pri útokoch na staršiu telavivskú štvrť, charakteristickú úzkymi uličkami, kde sa len s veľkými problémami dostali sanitky, zahynulo 23 ľudí a viac ako sto bolo zranených. Teroristi použili nálože naplnené klincami a kovovými súčiastkami, aby znásobili ničiaci účinok výbuchu. Miesto činu bolo plné častí ľudských tiel a krvi.
Telavivské útoky boli zvláštne aj hrami okolo priznávania zodpovednosti za útok. K zodpovednosti sa prihlásili Hamas, Islamský džihád aj vojenská frakcia Arafatovho hnutia Fatah Brigády mučeníkov al-Aksá. Fatah však včera svoj podiel na útokoch odmietol a reportéra katarskej stanice al-Džazíra, ktorý o jeho účasti informoval, nechal zatknúť. Brigády mučeníkov al-Aksá však zverejnili mená oboch útočníkov, ktorí pochádzali z Nábulusu. Šéf izraelskej vojenskej rozviedky Jossi Kupperwaser podľa internetového vydania denníka The Jerusalem Post tvrdí, že za útokmi je Tnazim, sídliaci v Nábuluse.
To, že všetci hlavní hráči palestínskeho terorizmu chceli mať svoj podiel na „sláve“, naznačuje, že informácie o snahách zastaviť násilie na izraelských civilistov sú ďaleko od pravdy.
Izraelská odveta nasledovala tesne po útoku. Predchádzali jej ešte potýčky medzi ultrapravicovým krídlom vlády a premiérom Arielom Šaronom. Pravicoví ministri požadovali okamžité vyhostenie Arafata a niektorí v tejto súvislosti spomínali aj vojenskú akciu. To si však Izrael v súvislosti s pripravovaným americkým útokom na Irak nemôže dovoliť. Odvetné akcie preto nebudú masívne.
Izraelský bezpečnostný kabinet ešte v nedeľu rozhodol o vojenskej akcii v pásme Gazy, kde vojaci zničili dielne na výrobu zbraní a urobili raziu v utečeneckom tábore Rafah. Poradca premiéra Šarona Raanan Gissin oznámil, že Izrael uzavrie tri palestínske univerzity a znemožní pohyb predstaviteľov palestínskej samosprávy. To prekazí na štvrtok naplánované stretnutie palestínskeho parlamentu aj účasť palestínskej delegácie na mierovej konferencii v Londýne. Znamená to aj vyslovenie nedôvery celému palestínskemu vedeniu, ktoré ešte niekoľko hodín pred útokom Izrael považoval za alternatívu k Jásirovi Arafatovi.
Palestínski samovrahovia svojimi činmi výrazne zasiahnu aj do izraelskej predvolebnej kampane. Už o tri týždne si občania židovského štátu budú vyberať svoju reprezentáciu. O tom, že telavivské útoky posilnia korupčnými škandálmi vo vlastnej strane oslabeného Šarona, netreba pochybovať.
JANA MIKUŠOVÁ