Istanbul 6. januára (TASR) - Turecký minister zahraničných vecí Yasar Yakis vyhlásil, že turecká verejnosť by nesúhlasila s umiestnením tisícov amerických vojakov v krajine v prípade vojny v susednom Iraku.
Turecko je blízkym spojencom Washingtonu v NATO, zdráha sa však prisľúbiť oficiálnu podporu možnému útoku. Premiér Abdullah Gül momentálne cestuje po arabských krajinách v snahe nájsť mierové riešenie irackej krízy, pokým predstavitelia v Ankare rokujú s USA o prípadných finančných náhradách.
Yakis pre dnešné vydanie denníka Hurriyet uviedol, že väčšina Turkov je proti vojne a nesúhlasila by s využitím krajiny ako miesta vedenia útokov. "Turecko nie je pripravené na umiestnenie desiatok tisícov vojakov alebo ich prepravu Tureckom," povedal Yakis s tým, že ide o dojem, aký získala turecká vláda z verejnej mienky.
Akékoľvek rozhodnutie podporiť vojnu by podľa šéfa tureckej diplomacie musel schváliť parlament, v ktorom už mnoho poslancov vyjadrilo nesúhlas s takouto myšlienkou. Ankara sa tiež obáva, že konflikt by mohol podnietiť nepokoje medzi kurdskou populáciou.
Yakis tiež vyhlásil, že v prípade vojenského zásahu by historické zmluvy a etnické väzby dávali Turecku právo zúčastniť sa na rozhodnutiach o budúcnosti oblastí severného Iraku bohatých na ropu.
Turecko nemá podľa ministra v úmysle nárokovať si na ropné polia pre seba a chce, aby ropu používalo ústredné iracké vedenie v prospech všetkých Iračanov. O tejto citlivej otázke už Ankara diskutuje so Spojenými štátmi a skúma príslušné dohody.
Yakis je prvým vysoko postaveným tureckým predstaviteľom, ktorý sa zmienil o medzinárodných zmluvách uzavretých v 20. rokoch po páde Osmanskej ríše. O dohovoroch predtým hovorili tureckí nacionalisti a mnoho Turkov má pocit, že Británia vtedy Turecko obrala o jeho práva.