
Rudolf II., tu zobrazený prostredníctvom zeleniny a ovocia, mal na svojom dvore vždy aj astrológa.
Odporcovia horoskopov sa čudujú, že s všeobecným rastom vzdelanosti ich obľuba neklesá. Vo Francúzsku sa o horoskopy zaujímajú hlavne stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Každý desiaty Francúz sa radí s astrológom a môže si vyberať spomedzi desaťtisíc profesionálov.
Astrológiou sa vlastne vždy zaoberali aj vzdelaní ľudia – Ptolemaios, Paracelsus, Albert Veľký, sv. Tomáš Akvinský, Francis Bacon, Giordano Bruno, Spinoza, Tycho de Brahe, Johannes Kepler, Leibnitz, Isaac Newton.
Tak trochu hanbou je, že stredoveké almanachy boli plné oveľa serióznejšej astrológie, než aká sa prezentuje v dvadsiatom a dvadsiatom prvom storočí. Tá súčasná je priam zamorená obľubou „mini“ horoskopov. Dajú sa nájsť všade, pričom dodržujú základný model. Ľudí najviac zaujíma, akí úspešní budú v práci, v láske, či budú zdraví. To všetko sa dozvedia, ak tomu chcú veriť, v takmer každom časopise i v dennej tlači.
V špecializovanej tlači sa navyše dočítajú, čo a kedy sadiť v záhrade, kedy podať maximálne športové (prípadne sexuálne) výkony, kedy sa dať operovať, ostrihať alebo ísť na kozmetiku.
S astrológmi sa dnes vo veľkom radia i obchodníci. Podľa vypočítaných termínov zakladajú firmy, podpisujú zmluvy, uskutočňujú obchodné cesty a rokovania. Šéfovia firiem si dokonca nechávajú vypracovať osobné horoskopy záujemcov o zamestnanie, čo je vo Francúzsku nezákonné.
Zástancovia denného hltania horoskopov sa ťažko vysporadúvajú s podrobným osobným horoskopom, vypracovaným nielen podľa mesiaca narodenia, ale aj podľa dňa, hodiny, minúty a miesta narodenia. V ňom totiž nebýva vždy len lichotivý obraz, ale aj „osud“ závislý na našich skutkoch. A tak mu radšej neveria ani tí, čo ináč nezačnú deň bez svojho malého horoskopu.
FOTO – ARCHÍV