Zo 114 obcí okresu Košice-okolie je pripravených prevziať práva i povinnosti v sociálnej starostlivosti len 76. Zvyšných 47 odmieta niesť akúkoľvek zodpovednosť. Zo zákona vyplýva, že keď obec odmietne prevziať kompetencie, prechádzajú na vyšší územný celok, teda na Úrad Košického samosprávneho kraja.
„V okrese máme 555 ľudí odkázaných na opatrovateľskú službu. Stará sa o nich 493 opatrovateľov. Neviem si predstaviť, že by opatrovateľov kdesi v Sobranciach mali riadiť z Košíc,“ hovorí prednosta Okresného úradu Košice-okolie Ľuboš Pastor.
Podľa jeho vyjadrenia starostovia argumentujú predovšetkým nepripravenosťou obecných úradov na prechod množstva kompetencií. „Nie všade sa podarilo vytvoriť spoločné úradovne, ktoré by uľahčili prácu obecných samospráv. Navyše, je tesne po komunálnych voľbách, mnohí starostovia sa ešte nestihli v úrade udomácniť, nie sú na prechod množstva kompetencií pripravení,“ tvrdí Pastor.
Vedúca odboru sociálnych vecí Úradu Košického samosprávneho kraja Eva Dudová je postojom starostov pobúrená: „Je to prejav vrcholnej nezodpovednosti. Na jednej strane obce drankajú od štátu kompetencie, ale keď sa im to nehodí, dajú ruky preč. Myslím si, že to nie je fér voči ľuďom, ktorí ich volili.“
Podľa Dudovej neochota prevziať zodpovednosť za starých a chorých ľudí sa najvypuklejšie prejavila v okrese Košice-okolie. V žiadnom z ďalších desiatich okresov Košického kraja takéto problémy nemajú. „Mám pocit, že starostov nikto podrobne neinformoval, a tak ani nevedia, o čo ide,“ povedala Dudová.
Ešte v tomto mesiaci preto zorganizujú pracovné stretnutie starostov. Odbor sociálnych vecí Úradu Košického samosprávneho kraja už vytipoval niektoré sociálne zariadenia, ktoré by mali poskytovať opatrovateľskú službu. „Niektorý z košických domovov dôchodcov dostane túto kompetenciu. Je to však len provizórne riešenie. Verím, že po stretnutí sa starostovia nechajú presvedčiť, aby prevzali na seba zodpovednosť za spoluobčanov,“ dodáva Dudová. MIKULÁŠ JESENSKÝ