
Kapitán majstrov sveta Miroslav Šatan.
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Pre Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) zdedila novovzniknutá Česká republika všetky nástupnícke práva, lebo bola v roku 1908 zakladajúcim členom (spolu s Francúzskom, Veľkou Britániou a Belgickom) vtedajšej LIHG. V praxi to znamenalo, že Česi pokračovali v A-kategórii svetových šampionátov, kým Slovensko sa muselo najprv formálne uchádzať o prijatie za nového člena IIHF a v hierarchii súťaží začínať úplne od nuly. Napriek tomu, že Slovensko dalo svetovému hokeju také mená ako Troják, Mikita, Dzurilla, Golonka, Starší, bratia Šťastní, Rusnák, Pašek, Liba.
Napriek tomu, že slovenskí fanúšikovia prežívali osudy spoločnej reprezentácie 52-krát na majstrovstvách sveta, kde sme spoločne oslavovali šesť titulov, dvanásť strieborných a 16 bronzových medailí.
Česi na ľade, Slováci na kongrese
V čase, keď český tím na svojich prvých samostatných MS v roku 1993 v Mníchove získal pod vedením trénerskej dvojice Ivan Hlinka - Jaroslav Walter bronzovú medailu, slovenský hokej na tom istom šampionáte bojoval iba v diplomatických kravatách na kongrese. Prvého mája depresívnu náladu vzkriesilo úspešné hlasovanie v mníchovskom hoteli Arabela. Účastníci kongresu akceptovali plamenný prejav vtedajšieho generálneho manažéra Dušana Pašeka a prezidenta zväzu Jána Mitošinku, ktorí apelovali na základný olympijský princíp, že každý športovec na svete má právo bojovať o účasť na olympijských hrách. Hoci to nebolo v súlade so zabehaným štvorročným cyklom, vyspelé hokejové krajiny pochopili a v hlasovaní 50:32 dali Slovensku šancu zúčastniť sa na augustovej (1993) kvalifikácii na olympiádu v Lillehammeri 94. Natešená štvorčlenná výprava hokejových funkcionárov (Mitošinka, Pašek, Macko, Okoličány) priamo na mníchovskom olympijskom štadióne v hlúčiku slovenských novinárov nadšene odpálila fľašku šampanského na úspešný štart novej slovenskej hokejovej reprezentácie.
Ten sa v pamätnej kvalifikácii v anglickom Sheffielde vydaril. Turnaj sme vyhrali v excelentnej zostave - brankári: Hartmann, Michalek, obrancovia: Švehla, Bača, Marcinko, Medřík, Sekeráš, Smerčiak, Ivan Droppa, Kledrowetz, útočníci: Bondra, Peter Šťastný, Anton Šťastný, Kolník, Haščák, Cíger, Pálffy, Petrovický, Jánoš, Daňo, Stümpel, Šatan. Termín bezpečne pred začiatkom kempov NHL nám padol vhod, navyše po hektickom faxovo-telefonickom týždni sa podarilo vybaviť súhlas Washingtonu a poistku pre Petra Bondru, ktorý mohol s čerstvým slovenským pasom prvýkrát reprezentovať Slovensko.
Polovica titulov v povodí Moravy
Sotva by si niekto v tom čase trúfal tipnúť, že potomkovia rozdelenej krajiny na nasledujúcich desiatich MS získajú rovnú polovicu titulov. Česi k štyrom zlatým dokonca pridali historický triumf na prvej olympiáde s účasťou hviezd NHL v Nagane 1998. Ako miléniovú frajerinu zahraničie vnímalo aj finále na MS 2000 v Petrohrade: Česko - Slovensko. Jedenásty máj v Göteborgu a Slovensko v zlatom ošiale podsúva lacnú ilúziu, ako rozdelenie štátu pomohlo hokeju na oboch brehoch rieky Moravy. A na takejto vlne si fajnšmekri môžu tiež vychutnávať, ktorú z desiatok možností vybrať ako ideálnu „teoretickú“ československú zostavu zo súčasných českých a slovenských hviezd NHL.
Rozdelenie krajiny pre oba naše hokeje bolo prinajlepšom irelevantné. Fakt, že súčasná úroveň ani jednej z Extralíg nedosahuje úroveň bývalej federálnej ligy, uznáva takmer každý. Tak, ako je skutočnosťou, že česká liga je výrazne lepšia než slovenská - hoci naša má aktuálne právo hrdiť sa titulom liga majstrov sveta. Na nedávnom Baltica Cupe na to naozaj nevyzerala.
Aj pre hokej bol významnejší než rozdelenie republiky pád totalitného režimu v roku 1989. Najlepší hokejisti nemuseli zbierať domáce zásluhy, čakať do tridsiatky a potom sa aj tak nechať zdierať štátnymi sprostredkovateľskými agentúrami, prípadne nelegálne emigrovať, aby si mohli zahrať v lukratívnejšom zahraničí. I keď sa otvára druhý extrém masívneho odlevu juniorov, je zrejmé, že slovenské talenty do skvostnej podoby dokáže vybrúsiť iba kráľovská NHL. Napriek všetkým jej protirečeniam, konkurencia a peniaze ostávajú najúčinnejšou metodikou.