BRATISLAVA - Prezident Rudolf Schuster by mal počas oficiálnej návštevy Číny otvoriť otázku ľudských práv v tejto krajine, myslí si predseda Slovenského helsinského výboru Miroslav Kusý. „Patrí k výbave demokratického politika otvárať otázky, ktoré sú nepríjemné a z druhej strany je možné očakávať nepríjemnú reakciu,“ zdôraznil.
Skutočnosť, že sa Slovensko nevyjadruje k citlivým otázkam ľudských práv, považuje Kusý za „nemiestnu hanblivosť“.
Ak Schuster nebude v Číne hovoriť o ľudských právach, nestane sa síce niečo mimoriadne, no bude to znamenať pokračovanie slovenského kurzu „vyhýbania sa háklivým témam,“ hovorí Kusý. Bolo by však dobré, ak by sme sa postavili na stranu ľudských práv, doplnil.
Kusý pripustil, že v Číne dochádza v oblasti ľudských práv k určitým posunom. V Číne cítiť určité snahy zaradiť sa medzi krajiny, o ktorých sa každodenne nehovorí v zlom kontexte. „Táto krajina je však diktatúrou a diktatúry sú v tejto rovine nepredvídateľné,“ povedal Kusý.
(sita)