
Letecká snímka jedného z postihnutých ostrovov. Žilo na ňom niekoľko stoviek obyvateľov. Koľko ich prežilo, nikto nevie. FOTO ČTK/AP
HONIARA- Spojenie so Šalamúnovými ostrovmi, ktorými sa ešte minulý týždeň prehnal cyklón Zoe, sa ešte stále nepodarilo nadviazať. Nefunguje rádiové spojenie a jediné informácie o osude niekoľkých stoviek obyvateľov troch najviac postihnutých ostrovov pochádzajú z leteckých snímok. Podľa nich sú domy v oblasti totálne zdemolované, stromy dolámané a celá oblasť je zavalená masou piesku. V oblasti sú však stopy života. Nikto ale nevie, koľkým obyvateľom sa podarilo prežiť. „Boli pochované celé dediny a ja neviem, či to mohol niekto prežiť,“ povedal pre BBC miestny vládny predstaviteľ Gabriel Teao.
Podľa antropologičky Judith MacDonaldovej, ktorá na jednom z ostrovov v minulosti žila, sú šance, že niekto v zavalených dedinách prežil, minimálne. Podľa jej vedomostí bolo totálne zničených 15 dedín.
MacDonaldová tvrdí, že ostrovy nie sú pripravené na prírodnú katastrofu. Piesok podľa nej znehodnotil vodné zdroje a zničil stromy s plodmi, takže možnosť obživy sa výrazne eliminovala. Obavy panujú aj z možnosti kontaminácie vody. Na ostrovoch síce existujú zásoby potravín aj kokosového mlieka, ale sú zrejme nedostupné. Do oblasti sa už blíži austrálska záchranná loď, tá tam však aj pri ideálnych podmienkach nedorazí skôr ako v nedeľu. Austrália a Nový Zéland odmietajú kritiku, že k ostrovom sa vydávajú až päť dní po prechode cyklónu. Obe krajiny tvrdia, že urobili maximum.
Šalamúnove ostrovy sú považované za jedny z najizolovanejších ostrovov na svete. História cyklónov v tejto oblasti je dlhá. Cyklón Zoe, ktorý sa Šalamúnovými ostrovmi prehnal rýchlosťou 350 kilometrov za hodinu, už zoslabol a podľa meteorológov už nie je nebezpečný.
(reuters, mik)