PEKING- Južná Kórea stupňuje svoje diplomatické aktivity na zmiernenie napätia medzi jej severokórejským susedom a Spojenými štátmi. Konflikt sa týka atómového programu, ktorý komunistická severná Kórea obnovuje. Existujú podozrenia, že atómový program smeruje k vytvoreniu atómovej bomby. Po tom, čo Pchjongjang minulý týždeň vyhostil dvoch inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), nie je v krajine nikto, kto by jej atómové aktivity monitoroval.
Včera v Číne, ktorá je považovaná spolu s Ruskom za tradičného severokórejského spojenca, rokoval juhokórejský námestník ministra zahraničných vecí Li Tae-Šik. Jeho rokovania s čínskym predstaviteľom Wang Jiom Peking komentoval stručným vyhlásením o tom, že „obe strany si vymenili názory na bilaterálne vzťahy a hovorili aj o vývoji situácie v severnej Kórei“. Nemenovaný diplomatický zdroj však pre Reuters povedal, že sa posilnili nádeje na vyriešenie konfliktu mierovou cestou. Soul od rokovaní s Pekingom očakáva zvýšenie tlaku na Pchjongjang, ktorý sa púšťa do veľmi riskantnej hry s trpezlivosťou svetovej verejnosti.
Dnes by mala juhokórejská diplomatická misia pokračovať v Moskve, ktorá má na Pchojngjang vplyv.
Juhokórejské aktivity nasledujú po tom, čo americký prezident George Bush niekoľkokrát zdôraznil nevyhnutnosť diplomatického riešenia celej krízy. Washington, ktorý severnú Kóreu považuje za súčasť osi zla, oznámil, že napriek vyhroteným vzťahom bude aj tento rok pokračovať v humanitárnej a potravinovej pomoci. „Nebudeme používať jedlo ako nástroj boja,“ komentoval americké rozhodnutie nemenovaný diplomat.
Severná Kórea naopak pokračuje v útokoch na USA. Miestna tlač tvrdí, že tento rok bude rokom boja a vyzýva na posilnenie vojenskej sily krajiny. Podľa pozorovateľov je severokórejská verejnosť propagandou manipulovaná k odporu voči vonkajšiemu svetu.
Americká agentúra AP včera informovala o podozreniach, že na vývoji atómového programu spolupracoval so Severnou Kóreou súčasný americký spojenec Pakistan. Podľa agentúry sú už v krajine americkí experti, ktorí majú túto možnosť preveriť. Pakistanský jadrový fyzik A. D. Najjar tvrdí, že inšpekcie v severokórejských reaktoroch by mohli ukázať stopy práce pakistanského jadrového priemyslu. Ak vraj Severokórejčania disponujú systémom odstreďovania obohacovaného uránu na vojenské účely, potom ho mohol dodať len Pakistan. Pakistan takéto tvrdenia odmieta.
Je však pravdou, že v minulosti pracoval na jadrovom programe aj v spolupráci s Čínou. Vyskytli sa aj informácie, že muž spojený s pakistanským jadrovým programom ponúkol svoje služby Iraku.
(reuters, mik)