
FOTO - ČTK/AP
V novembri minulého roku prvý raz prekročila popularita Vladimira Putina podľa Ruského centra pre výskum verejnej mienky osemdesiatpercentnú hranicu (83%) a do závratných výšin sa šplhá aj naďalej. Na Nový rok sa Putin celkom iste stal najobdarovávanejším človekom v Rusku. Aj keď, podľa správ z Kremľu, tentoraz darčeky neboli až také originálne ako v októbri, keď oslavoval päťdesiatku.
Ľudia mu posielali predovšetkým knihy. Možno preto, že ruská verejnosť Putina považuje za človeka vzdelaného, snáď až intelektuála. Sám priznal, že jeho milovanou knihou je Štít a meč od Vadima Koženikova a že práve toto dielo - trochu rozporuplných kvalít - ho priviedlo na dráhu špióna.
Na zvláštnom oddelení Kremľu, kde sa dary ukladajú, je už 1500 publikácií a ďalších predmetov. Niektoré z nich dokazujú, že putinománia naberá grandiózne rozmery. Sám prezident sa nechal počuť, že mu samozrejme nevadí, keď ľudia všade vešajú jeho portrét, ale ako skromne dodal, „všetko s mierou“. Preto tiež nebol nadšený, keď mu jeho poradcovia povedali, že jeho tvár sa objavuje na veľkonočných vajíčkach a že je po ňom pomenovaná kaviareň v Čeľjabinsku.
Ešte originálnejšie vyjadrenie vďaky zvolil Andrej Volochov z Omska. „Máte teraz naozajstného syna,“ vyhlásil v televízii na adresu Putina a vysvetlil, že ako darček k prezidentovej päťdesiatke sa rozhodol zmeniť si priezvisko na Putin. Nebol ale prvý, kto prišiel s podobným nápadom. Priaznivci prezidenta už dávno Petrohrad volajú Putinburgom.
Vladimir Vladimirovič podobne ako Čapajev vystupuje v piesňach - obľúbený je song s názvom Chcela by som takého, ako je Putin. Ďalší šláger inej skupiny má refrén V čistom poli systém grad, za nami Putin a Stalingrad.
Na svete je tiež kniha 100 vtipov o Putinovi. Žiadny z nich ho však nesmie uraziť.
Aj dnes stojí za prečítanie publikácia venovaná konvencii OSN o právach detí, ktorá je v ruskom vydaní doplnená textami ako: „Všetci chlapci a dievčatá vedia, že Voloďa Putin je naozajstný kamarát… Celé, celučičké Rusko ho zvolilo za prezidenta…. Lieta v stíhačkach, schádza hory na lyžiach, cestuje tam, kde je vojna, aby ju zastavil…“
Rusi dôverujú Putinovi viac než cirkvi a Pánu Bohu. Podľa sociológov by ho dnes zvolilo za prezidenta 56 percent voličov. Naostatok úspech v budúcich prezidentských voľbách v roku 2004 mu predpovedal aj známy astrológ Jurij Longo, ktorý mu spracoval horoskop na rok 2003. Predovšetkým sa ďalej bude vylepšovať prezidentov vzhľad a šatník. Na zimu potom naviac nevídane zbohatne.
Nielen podľa mágov, ale aj podľa špecialistu na otázky verejnej mienky Jurija Levadu Putin budúce prezidentské voľby vyhrá. Je totiž stelesnením disciplíny a stability. Po rokoch krachov a pohrôm nastolil pomocou pevnej ruky prinajmenšom pokoj na Červenom námestí a v jeho okolí. Ľudia oceňujú, že síce nie je výrazne lepšie, ale situácia sa ani dramaticky nezhoršuje.
To sa týka aj vojny v Čečensku. Ľudské práva a sloboda a to, čo s nimi Putin robí, znepokojuje len malú časť ruskej inteligencie, ktorá výsledok volieb neovplyvní.
Vladimir Putin vrátil Rusom sebavedomie na medzinárodnej scéne - nerobí hanbu ako jeho predchodca Jeľcin a tvári sa, že sa ho jeho západný partneri obávajú. Rusi podľa Levadu potrebujú veľkého vodcu, ktorého sa svet bojí, a Putin ich predstavy o novom ruskom cárovi spĺňa.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum