. Slovo taikong znamená po čínsky vesmír.
Čína by sa v prípade úspechu stala iba treťou krajinou, ktorá dokázala vyslať na orbit ľudskú posádku. Svoj vesmírny program berie veľmi vážne. Podobne ako pre Sovietsky zväz a Spojené štáty v období studenej vojny je pre Čínu taikonaut nielen vedeckou záležitosťou. Ide aj o prestíž.
Oficiálne čínske zdroje píšu o „naplnení národného sna“. Po získaní olympiády pre Peking a po vstupe do Svetovej organizácie pre obchod (WTO) by úspešná vesmírna misia pre Čínu znamenala ďalší obrovský úspech. A predbehla by Indiu - ďalšiu ázijskú krajinu s kozmickým programom.
Vesmírny program podlieha prísnemu utajeniu, a tak meno budúceho čínskeho Gagarina zatiaľ nie je známe. O niečo viac sa vie o vesmírnej misii Šen-čou, ktorá už do vesmíru vyslala štyri koráby. Ten posledný odštartoval v pondelok a bol to zrejme posledný test pred ostrým štartom s ľudskou posádkou. „Kozmická loď Šen-čou IV má kompletné vybavenie potrebné pre let s posádkou a vo vesmíre sa majú uskutočniť rôzne testy,“ uviedla agentúra Nová Čína. Loď sa má vrátiť späť na Zem v nedeľu.
„Tvrdia, že piata loď by už mala mať ľudskú posádku,“ povedal v Pekingu pre agentúru Reuters západný diplomat, ktorý pozná čínsky kozmický program.
Zatiaľ boli všetky misie Šen-čou úspešné. Prvú vyslali v roku 1999. Pred rokom na palube druhej kozmickej lode vyslali do vesmíru opicu, psa, králika a hady. Štarty čínskych kozmických lodí nehlásia vopred tak, ako je to u Američanov. Po viacerých zlyhaniach satelitov vyslaných v deväťdesiatych rokoch sú Číňania opatrní.
Komunistami vedená krajina upiera zrak k hviezdnej oblohe s veľkými očakávaniami. „Majú ešte extravagantnejšie sny, napríklad základne na Mesiaci obývané ľuďmi. Myslia, že by mohli vyslať kozmonauta na povrch Marsu. Takéto zámery sú príliš ambiciózne, ale mesačný program by mohol byť ďalším krokom,“ myslí si západný diplomat.
V krajine, v ktorej sa najvyššie politické deväťčlenné byro skladá predovšetkým z technicky vzdelaných straníckych funkcionárov, majú štátom podporované high-tech projekty veľmi silnú oporu.
Číne významne pomáha Rusko, ktoré s Pekingom vlani podpísalo päťročnú dohodu o spolupráci v oblasti kozmického vývoja. Dohliada aj na výcvik 14 čínskych kozmonautov vybraných spomedzi bojových pilotov. Základom vesmírneho programu sú ruské technológie obohatené o čínske vylepšenia. (mch)