BRATISLAVA – Po Slovensku chodia tisícky ľudí, ktorí dostali vysoké štátne vyznamenania. Dnes síce prezident republiky vyznamenáva len pár vybraných osobností na výročie vzniku republiky, či pri príležitosti Dňa ústavy, za socializmu sa však rozdávali vyznamenania pri všemožných príležitostiach a po desiatkach.
Do roku 1989 dostávali Rady práce či vyznamenanie Za zásluhy nielen komunistickí funkcionári, ale aj robotníci, dojičky, traktoristi, baníci, niečo sa ušlo aj lekárom, úradníkom, športovcom a umelcom. V niektorých týždňoch udeľovali a prepožičiavali vyznamenania aj každý deň, inokedy hromadne aj sto ľuďom naraz. Prezident odovzdával vyznamenania zriedkavo – najčastejšie to robili kandidáti predsedníctva ÚV KSČ.
V súčasnosti je okruh ľudí, ktorí dostanú štátne vyznamenanie, pomerne úzky. Výber laureátov vyvoláva každoročne veľké diskusie. Napríklad pred piatimi rokmi, keď prezidenta zastupoval Vladimír Mečiar, sa na zozname ocenených ocitli mená členov jeho HZDS a koaličných partnerov – napríklad Oľga Keltošová, Jozef Prokeš, Dušan Slobodník, Imrich Andrejčák a Ján Ľupták. Od konca mečiarizmu má štátne vyznamenanie väčšiu prestíž. (rf, mar)