
FOTO – TASR
Michala Kováča zvolila Národná rada za prezidenta vo februári 1993 hlasmi 106 poslancov. Po neúspešnej voľbe bol sklamaný zvlášť jeden z Mečiarových mužov, budúci šéf tajnej služby Ivan Lexa. Kováč a Mečiar si však „nepadli do oka“ už od začiatku.
Od marca 1994 možno vzťahy medzi prezidentom a premiérom Vladimírom Mečiarom označiť za nepriateľské. Mečiar zazlieval prezidentovi, že dal popud na jeho zosadenie z funkcie predsedu vlády. Skutočný útok Mečiarovej garnitúry proti prezidentovi Kováčovi sa začal v roku 1995. Mečiar obvinil prezidenta, že zneužíva tajnú službu proti nemu na sledovanie. Koalícia potom hlave štátu vyslovila v parlamente nedôveru. Prezidenta sa snažili brániť katolícki biskupi, ktorí prijali vyhlásenie, že dôverujú hlave štátu. Ďalším útokom voči prezidentovi Kováčovi bolo zavlečenie jeho syna do Rakúska. Táto kauza traumatizuje politickú scénu dodnes.
Keď po piatich rokoch Michal Kováč opúšťal úrad prezidenta, povedal, že mu je ľúto, že sa mu väčšiu časť funkčného obdobia nepodarilo nadviazať, resp. udržať normálny dialóg a spoluprácu s vládou. Prezident zaželal vláde, aby sa jej darilo uplatňovať zverené prezidentské kompetencie pre dobro štátu a jeho občanov. Vzápätí Mečiar spolu s vládou udelili milosť únoscom prezidentovho syna a ľuďom, ktorí boli zodpovední za zmarené referendum o vstupe do NATO a priamej voľbe prezidenta.
Rudolfa Schustera zvolili občania v priamych voľbách v máji 1999. Kováčov nástupca porazil svojho rivala Vladimíra Mečiara o 433 839 hlasov. Keď politici i analytici hodnotia prezidenta Schustera, oceňujú jeho úsilie, aby sa Slovensko integrovalo do EÚ a NATO. Ich názory sa však už rozchádzajú, keď hovoria o pôsobení prezidenta Schustera dovnútra štátu. Schuster sa viackrát dostal do sporu s bývalou vládou Mikuláša Dzurindu pri hodnotení stavu republiky vo výročných správach.
Keď bol prezident vážne chorý, vláda a šéf parlamentu načas prevzali jeho právomoci. Prezident ich však obvinil, že k takému kroku pristúpili predčasne. Zahraničným médiám sa posťažoval, že v Bratislave bol „pre nich“ už mŕtvy. Prezident v kritike vlády poľavil po voľbách, keď sa opäť k moci dostal Mikuláš Dzurinda. (sp)